لهستان کنترل مرزهای شرقی اتحادیه اروپا را تشدید می‌کند

دیپلمات استونیایی: اگر بتوانیم به اندازه کافی به اوکراین کمک کنیم تا پیروز شود، می‌توانیم برنامه‌های روسیه را بر هم بزنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنكه دونالد تاسک، نخست وزیر لهستان اعلام كرد كشورش قصد دارد کنترل مرزهای خود با بلاروس را به منظور بهبود امنیت اتحادیه اروپا تشدید کند، میکو هالیاس، سفیر استونی در ورشو هشدار داد نباید مقاصد روسیه را «دست کم» گرفت.

هالیاس به «یورونیوز» گفت که بر اساس ارزیابی سازمان اطلاعات خارجی استونی، روسیه احتمالاً طی سه تا چهار سال‌ آینده توانایی‌های نظامی خود را افزایش می‌دهد، و افزود اروپا باید از اوکراین حمایت کند تا در نبرد دفاعی از خود در برابر تهاجم روسیه پیروز شود.

به گفته وی: «اگر بتوانیم به اندازه کافی به اوکراین کمک کنیم تا پیروز شود، می‌توانیم برنامه‌های روسیه را بر هم بزنیم. منظورم استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان است. ما رهبری این کار را بر عهده گرفته‌ایم تا الهام‌بخش دیگران شویم تا آنها نیز خودشان را هماهنگ کنند.»

استونی و لهستان هر دو با روسیه مرز مشترک دارند. لهستان با اوکراین و بلاروس نیز مرز مشترک دارد. مرز لهستان با بلاروس 418 کیلومتر است، که 186 کیلومتر آن با حصاری محکم با هزینه بیش از 350 میلیون یورو دو کشور را از یکدیگر جدا می‌کند.

به گفته یورونیوز، تاسک هفته پیش گفت که هم لهستان و هم فنلاند می‌خواهند برای استحکام مرزها و تقویت توانایی دفاعی خود با سایر ملل اروپایی همکاری کنند. تاسک که ماه پیش به قدرت بازگشت، مشتاق است نشان دهد که تغییر دولت در ورشو به معنای تغییر سیاست لهستان در قبال اوکراین نیست.

لهستان به تازگی به توافق‌نامه‌ای موسوم به «شینگن نظامی» پیوست. این یک ابتکار عمل اروپایی است که هدفش ساده‌سازی تحرک سربازان در کشورهای عضو است.

توافق‌نامه مذکور را آلمان و هلند نیز امضا کرده‌اند، که به گفته یورونیوز هم یک ژست همبستگی با اوکراین و هم گامی مشخص در جهت ایجاد امنیت بهتر برای اتحادیه اروپا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید