آمریکا 4 نفر را به قاچاق تسلیحات ایرانی برای حوثی‌ها متهم کرد

فرماندهی مرکزی آمریکا«سنتکام» از سرنگونی شش پهپاد تهاجمی حوثی‌ها در دریای سرخ خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری آمریکا، اتهاماتی را علیه چهار خدمه یک قایق مطرح کرد که تسلیحات ایرانی ارسالی برای حوثی‌های یمن در آن در سواحل سومالی کشف و ضبط شده است.

این وزارت‌خانه،‌ پنج‌شنبه سوم اسفند، اعلام کرد که این چهار نفر در عملیاتی که در 11 ژانویه که طی آن، قطعات موشکی ساخت ایران مصادره شد، توسط نیروی دریایی آمریکا بازداشت شدند.

در این بیانیه آمده است: «به‌ نظر می‌رسد که سلاح‌های مصادره‌شده با تسلیحات مورد استفاده حوثی‌ها در حملات اخیرشان علیه کشتی‌های تجاری و همچنین ناوهای نظامی آمریکایی در دریای سرخ و خلیج عدن، مطابقت دارد».

عبدالملک الحوثی، رهبر حوثی‌ها در یمن، روز گذشته تاکید کرد که این گروه، کاربرد «تسلیحات زیردریایی» در حملات به کشتی‌ها را به سامانه رزمی خود افزوده و عملیاتش در دریای سرخ ادامه خواهد داشت.

این گروه اعلام کرد که کشتی‌های متعلق به افراد یا نهادهای آمریکایی و بریتانیایی یا شناورهای درحال تردد با پرچم ایالات متحده و بریتانیا در دریای سرخ، خلیج عدن و دریای عرب، هدف قرار خواهند گرفت.

پیشتر وزارت دفاع آمریکا از تشدید حملات حوثی‌ها ظرف چند روز گذشته خبر داد.

بیانیه سنتکام

فرماندهی مرکزی آمریکا«سنتکام» نیز از سرنگونی شش پهپاد تهاجمی حوثی‌ها در دریای سرخ خبر داد.

در بیانیه سنتکام آمده است، ارزیابی نظامی پیش از رهگیری تاکید داشت که این پهپادها، تهدید قریب الوقوعی برای کشتی‌های آمریکایی و نیروهای هم‌پیمان ایجاد می‌کردند.

این بیانیه می‌افزاید که حوثی‌ها متعاقبا دو موشک بالستیک ضد کشتی را به سمت خلیج عدن شلیک کردند که به یک نفتکش باری متعلق به بریتانیا اصابت کرد و مصدومیت‌های سطحی و خسارات جزئی برجای گذاشت.

این در حالی است که سخنگوی ارتش فرانسه در اظهاراتی به «العربیه» گفت که توجه بین‌المللی به خطرات ناشی از حملات حوثی‌ها در دریای سرخ معطوف‌شده و ناوچه‌های فرانسوی مستقر توانستند چندین پهپاد پرتاب‌شده توسط حوثی‌ها طی هفته جاری را سرنگون کنند.

این سخنگو افزود که استقرار تجهیزات دفاعی فرانسه در دریای سرخ در چارچوب اقدام اتحادیه اروپا برای حفاظت از آزادی دریانوردی در منطقه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید