آمریکا درباره پرتاب سلاح هسته‌ای به فضا به روسیه هشدار داد

به‌باور واشینگتن استفاده از چنین سلاحی، بیانگر تشدید رویارویی ابرقدرت‌های پیشین در جنگ سرد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمریکا، پنج‌شنبه سوم اسفند، به طور مستقیم به روسیه درباره پرتاب سلاح هسته‌ای ضد ماهواره به فضا هشدار داد.

بر اساس این گزارش‌ها استفاده از چنین سلاحی، بیانگر تشدید خطرناک رویارویی میان ابرقدرت‌های پیشین در جنگ سرد است زیرا ممکن است به فلج‌شدن شبکه‌های ماهواره‌ای کشورهای غربی بیانجامد.

استفاده از این سلاح، همچنین پیمان ماورا جو سال 1967 امضاشده از سوی روسیه و آمریکا درخصوص ممنوعیت استقرار سلاح‌های هسته‌ای در مدار زمین را نقض می‌کند.

استقرار این سلاح در مدار ممکن است به سیستم «جی‌پی‌اس» برای موقعیت‌یابی جهانی و رصد فضایی آسیب‌زده و تهدیدی برای عملیات فرماندهی نظامی ایالات متحده و متحدانش ایجاد کند.

به‌همین دلیل اعضای ارشد کنگره که در جریان گزارش‌های «سیا» در رابطه با این سلاح قرار گرفتند، آن را «تهدیدی جدی برای امنیت ملی» می‌دانند زیرا آمریکا در حال حاضر از توان لازم برای دفاع از ماهواره‌های خود برابر آن برخوردار نیست.

اگرچه به‌باور کاخ سفید، این تهدید مستقیم نیست، ولی روسیه ممکن است تا تا پایان سال جاری این سلاح در مدار قرار دهد، اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه چهارشنبه گذشته این موضوع را رد کرد.

تماس‌های مقامات روسیه و آمریکا

بر اساس این گزارش‌های اطلاعاتی، بایدن هفته گذشته دستور تماس مستقیم دیپلماتیک با کرملین را صادر کرد و مقامات ارشد آمریکایی، این موضوع را با همتایان روسی خود در میان گذاشتند.

به گزارش «وال استریت ژورنال» جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن، با یوری اوشاکوف، مشاور سیاست خارجی پوتین تماس گرفت و ویلیام برنز، رئیس «سیا» نیز هفته گذشته با سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه، در مورد همین موضوع تماس گرفت.

همچنین دیپلمات‌های آمریکایی در راستای بسیج محکومیت بین‌المللی علیه روسیه کوشیدند و از دولت‌های عضو «جی 7» و هند و چین خواستند تا مسکو را به‌دلیل اقدامات خود در راستای مسابقه تسلیحاتی در فضا، توبیخ کنند.

یک مقام آمریکایی به این روزنامه گفت: «فضای بسیار محدودی از توافق نظر استراتژیک بالقوه بین ایالات متحده و چین به‌زیان روسیه وجود دارد که این موضوع یکی از همین موارد توافق نظر است».

از سویی به‌گزارش روز گذشته روزنامه بریتانیایی «تایمز»، مسکو ضمن تکذیب قصد خود برای ساخت این سلاح و پرتاب آنها به فضا، کاخ سفید را به «خبرسازی مغرضانه» متهم کرد تا از این طریق کنگره را برای تصویب کمک نظامی به اوکراین، متقاعد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید