سقوط موشک هسته‌ای «ترایدنت» بریتانیا در دریا حین آزمایش

ناوگانی متشکل از چهار زیردریایی هسته‌ای مجهز به سیستم موشکی بالستیک ترایدنت ساخت ایالات متحده بازدارندگی هسته‌ای بریتانیا را تامین می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های بریتانیا روز چهارشنبه فاش کردند که سیستم بازدارنده هسته‌ای «ترایدنت» این کشور طی آزمایشی که ماه پیش در اقیانوس اطلس در نزدیکی سواحل فلوریدا برگزار شد درست عمل نکرد، و موشک پرتاب‌شده و در همان نزدیکی سقوط کرد.

به گزارش «رویترز»، وزارت دفاع بریتانیا در واکنش به گزارش‌های رسانه‌ای روز چهارشنبه تایید کرد که در جریان آزمایش یک «ناهنجاری» روی داده است، اما افزود بازدارندگی هسته‌ای بریتانیا کماکان «ایمن، امن و موثر» است. گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، سوار بر رزمناو «اچ‌ام‌اس ونگارد» در محل حضور داشت تا آزمایش موشکی را مشاهده کند.

موشک پس از برخاستن از روی زیردریایی نتوانست تقویت‌کننده‌های مرحله اول خود را فعال کند، و بلافاصله در دریا سقوط کرد. این دومین شکست آزمایشی متوالی یک موشک ترایدنت است، پس از آنکه در سال 2016 گزارش شد یکی دیگر از مسیر خود انحراف پیدا کرده است.

شاپس در بیانیه‌ای گفت: «این عملیات بار دیگر بر اثربخشی بازدارندگی هسته‌ای بریتانیا تأکید کرد، و زیردریایی و خدمه آن با موفقیت گواهی آماده‌سازی عملیاتی دریافت کردند، اما یک ناهنجاری رخ داد که ویژه این رویداد بود.»

به گفته رویترز، در شرایطی که تنش‌های بین‌المللی تشدید شده است و احتمال کشیده شدن نیروی دریایی بریتانیا به یک جنگ تمام‌عیار وجود دارد، لندن احتمالا درباره شکست آزمایش بازدارندگی هسته‌ای با پرسش‌هایی مواجه خواهد شد.

ناوگانی متشکل از چهار زیردریایی هسته‌ای مجهز به سیستم موشکی بالستیک ترایدنت ساخت ایالات متحده بازدارندگی هسته‌ای بریتانیا را تامین می‌کند. ترایدنت ساخت کمپانی آمریکایی «لاکهید مارتین» است، ولی کلاهک‌های اتمی موشک‌ها در خود بریتانیا ساخته می‌شود.

به گفته رویترز، بازدارندگی هسته‌ای بریتانیا سالانه حدود 3 میلیارد پوند هزینه دارد، که معادل حدود 6 درصد کل بودجه دفاعی کشور است. پارلمان در سال 2016 به ساخت مدل جدیدی از زیردریایی‌های پیشرفته رای داد که قرار است در دهه 2030 وارد خدمت شوند، و هزینه تولید آنها 31 میلیارد پوند است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید