رئیس کمیسیون اروپا خواستار هماهنگی هزینه‌های دفاعی اتحادیه شد

فون در لاین: ما باید بیشتر هزینه کنیم، باید بهتر هزینه کنیم، و فکر می‌کنم برای تحکیم پایگاه صنایع دفاعی خود باید به روشی اروپایی هزینه کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه خواستار هماهنگی هزینه‌های دفاعی اتحادیه اروپا شد، و اعلام کرد به زودی از راهبردی مشترک برای اداره هزینه‌ها و صنایع دفاعی این اتحادیه رونمایی خواهد کرد.

فون در لاین که به تازگی قصد خود را برای شرکت در انتخابات دوره دوم ریاست کمیسیون اروپا اعلام کرده است، طی مصاحبه‌ای با «یورونیوز» تمایل خود را برای هماهنگی بیشتر هزینه‌های نظامی کشورهای اتحادیه اروپا اعلام کرد.

به گفته وی: «ما باید بیشتر هزینه کنیم، باید بهتر هزینه کنیم، و فکر می‌کنم برای تحکیم پایگاه صنایع دفاعی خود باید به روشی اروپایی هزینه کنیم.»

فون در لاین گفت از زمان حمله روسیه به اوکراین، کشورهای عضو اتحادیه اروپا هزینه‌های نظامی خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده‌اند. این هزینه‌ها از 240 میلیارد یورو در سال 2022 به 280 میلیارد یورو افزایش یافته است، و در سال 2024 به 350 میلیارد یورو بالغ خواهد شد.

براساس آخرین داده‌های «ناتو»، لهستان، یونان، استونی، لیتوانی و فنلاند در حال حاضر کشورهای اروپایی با بالاترین هزینه نظامی نسبت به تولید ناخالص داخلی خود هستند. هزینه‌های لهستان 3.9 درصد است، که به نسبت حتی از آمریکا نیز بیشتر است.

با این وجود، فون در لاین تاکید کرد که افزایش هزینه کافی نیست، و لازم است کشورهای اتحادیه اروپا برای توسعه استراتژی و صنایع دفاعی خود به هماهنگی برسند، و افزود کمیسیون اروپا به زودی طرح خود در این باره را ارائه می‌دهد.

همه اعضا اتحادیه بر سر چگونگی این راهبرد جدید توافق ندارند، و برخی می‌خواهند بندهای دقیقی در این طرح بگنجانند. به عنوان مثال فرانسه اصرار دارد که سرمایه‌گذاری‌های نظامی باید به جای خرید سیستم‌های نظامی از کشورهای دیگر، روی خرید از شرکت‌های اروپایی تمرکز کند.

به گفته یورونیوز، مهمترین اقدام راهبرد پیشنهادی کمیسیون اروپا تأسیس پست «کمیسر دفاعی اروپا» خواهد بود، که مسئول هماهنگی سیاست‌های دفاعی و صنایع نظامی اتحادیه اروپا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید