26 کشور اروپایی به اسرائیل درباره حمله فاجعه‌بار به رفح هشدار دادند

بنا بر گفته دیپلمات‌های آگاه، مجارستان، متحد نزدیک دولت اسرائیل، تنها کشوری است که بیانیه وزرای خارجه اتحادیه اروپا را امضا نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همه کشورهای اتحادیه اروپا، بجز مجارستان، دوشنبه 30 بهمن به اسرائیل نسبت به حمله به رفح هشدار داده، و تاکید کردند که این حمله باعث وخامت اوضاع فاجعه‌بار در این شهر که حدود 1.5 میلیون آواره فلسطینی در آن محاصره شده‌اند، خواهد شد.

مایکل مارتین، وزیر خارجه ایرلند، پیش از دیدار با وزرای خارجه 27 کشور اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که «حمله به رفح کاملا فاجعه‌بار و غیر‌منطقی خواهد بود.»

پس از پایان مذاکرات، همه وزرای خارجه اتحادیه اروپا به جز مجارستان در بیانیه مشترکی خواستار «برقراری آتش‌بس فوری بشردوستانه که منجر به آتش‌بس پایدار، آزادی بی‌قید و شرط گروگان‌ها و ارائه کمک‌های بشردوستانه می‌شود» شدند.

این بیانیه به نام «وزرای خارجه 26 کشور عضو اتحادیه اروپا» صادر شده است. این دیپلمات‌ها در ادامه گفتند که مجارستان، متحد نزدیک دولت اسرائیل، تنها کشوری است که امضا نکرده است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در ادامه خاطرنشان کردند: «از دولت اسرائیل می‌خواهیم اقدامی نظامی در رفح انجام ندهد که به وخامت اوضاع انسانی منجر شود، این واقعاً فاجعه‌بار است و از ارائه خدمات اولیه و کمک‌های بشردوستانه بسیار ضروری جلوگیری می‌کند.»

شایان ذکر است که اسرائیل به‌رغم هشدارهای بین‌المللی در حال آماده شدن برای یورش زمینی به شهر رفح در منتهی‌الیه جنوب نوار غزه است و آن را در ادامه جنگی که نزدیک به 5 ماه جریان دارد، آخرین پایگاه جنبش حماس می‌داند و یورش نظامی به آن برای نابود کردن 4 گردان باقی حماس را شرط تضمین پیروزی خود در پاسخ به حمله هفتم اکتبر دانسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید