واشینگتن تحویل موشک‌های دوربرد به اوکراین را در دستور کار قرار داد

دولت بایدن طی دو سال گذشته، از بیم حمله موشکی اوکراین به کریمه یا داخل روسیه و تحریک کرملین به تشدید جنگ، از تحویل موشک‌های دوربرد خودداری کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از ماه‌ها درخواست مقامات اوکراین و در بحبوحه عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی در شرق این کشور برابر نیروهای روسی، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، موضوع تحویل موشک‌های دوربرد به اوکراین را در دستورکار قرار داد.

شبکه «ان‌بی‌سی»، سه‌شنبه یکم اسفند، گزارش داد که مقامات آمریکایی فاش کردند، واشینگتن در حال بررسی تحویل موشک‌های بالستیک جدید، قدرتمند و دوربرد «ای‌تی‌ای‌سی‌ام‌اس» به اوکراین است که این کشور را قادر می‌سازد، حملات بیشتری را در داخل شبه‌جزیره کریمه تحت کنترل روسیه انجام دهد.

پس از دوسال تردید

دولت بایدن طی دو سال گذشته، از بیم حمله موشکی اوکراین به کریمه یا داخل روسیه و تحریک کرملین به تشدید جنگ، از تحویل موشک‌های دوربرد خودداری کرده است.

آمریکا در اواخر سال 2022 ارسال سامانه‌های موشک‌های تاکتیکی «ای‌تی‌ای‌سی‌ام‌اس» به اوکراین را آغاز کرد اما تا این لحظه تنها سامانه‌های قدیمی میان‌برد را ارائه کرده است.

موافقت کنگره با تامین بودجه ارسال تسلیحات از سوی آمریکا به دلیل مخالفت متحدان جمهوری‌خواه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین در کنگره، هنوز قطعی نشده است.

هفته گذشته، بسته کمک خارجی 95 میلیارد دلاری به اوکراین، اسرائیل و تایوان از تصویب سنا گذشت ولی موافقت مجلس نمایندگان زیر کنترل جمهوری‌خواهان با این امر، هنوز روشن نیست.

افشای این اطلاعات پس از آن بود که دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین شنبه گذشته در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ، بر نیاز فوری کشورش به تسلیحات و کمک‌های نظامی بیشتر، تاکید ورزید.

از سویی کشورهای اروپایی هشدار دادند که خروج نیروهای اوکراینی از شهر آودیوکا در شرق این کشور عملا بدین معناست که نیروهای روسی تنها چند کیلومتر با کشورهای اروپایی فاصله دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید