مخالفت آمریکا با پیش‌نویس قطعنامه الجزایر برای آتش‌بس در غزه

پس از مخالفت و تهدید به وتوی طرح پیش‌نویس پیشنهادی الجزایر، برای توقف فوری آتش‌بس در غزه، ایالات متحده پیش‌نویس جدیدی را ارائه داده که شامل یک «وقفه موقت» در غزه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از اینکه نماینده ایالات متحده، دوشنبه 30 بهمن، اعلام کرد که واشینگتن از حق وتو علیه پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر که خواستار آتش‌بس «فوری» در غزه شده بود، استفاده خواهد کرد، به نظر می‌رسد که با ايجاد تعدیل در بخشی از آن نظر خود را تغییر داده است.

طرح پیش‌نویس الجزایر قرار بود امروز سه‌شنبه 1 اسفند در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رای گذاشته شود اما آمریکا پیشاپیش با آن مخالفت کرد.

برقراری یک وقفه در اسرع وقت

به گزارش «سی‌ان‌ان» متن پیش‌نویس قطعنامه‌ای که آمریکا اکنون به شورای امنیت پیشنهاد کرده، شامل یک وقفه موقت در غزه و هشدار به تهاجم زمینی اسرائیل به رفح شده است.

طبق این گزارش آمریکا، سه‌شنبه یک اسفند پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه داد که به موجب آن یک «وقفه موقت دراسرع وقت» در غزه برقرار شود.

این پیش‌نویس آمریکایی اما با خواسته‌های دیگر اعضای شورای امنیت که خواستار آتش‌بس «فوری» هستند، مغایرت دارد.

پیش‌نویس قطعنامه همچنین درباره تأثیرات حمله زمینی اسرائیل به رفح هشدار می‌دهد و می‌گوید که «به آسیب‌های بیشتر به غیرنظامیان و ادامه جابجایی آنها از جمله احتمال مهاجرت آنها به کشورهای همسایه که پیامدهای جدی برای صلح و امنیت در منطقه دارد، منجر خواهد داشت.»

چه چیزی موضع آمریکا را تغییر داد؟

این اقدام آمریکا سوالاتی را درباره دلیل تغییر موضع آمریکا مطرح کرده است. برخی ناظران بر این باورند که واشینگتن قصد دارد بر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که دارای مواضع سرسختانه چه درباره حمله به رفح یا در زمینه به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین و توقف جنگی که اخیرا منجر شعله‌ور شده است، فشار بیاورد.

در حالی که برخی دیگر معتقدند که تغییر قابل توجهی در موضع واشینگتن رخ نخواهد داد، به ویژه که پیش‌نویس قطعنامه جدید آمریکا تنها خواستار برقراری آتش‌بس «در اسرع وقت» است، که عبارتی انعطاف پذیر و بی‌معنی است.

برخی دیگر بر این باورند که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا که به‌ دنبال دور دوم ریاست‌جمهوری در کاخ سفید است و بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، محبوبیت او در میان دموکرات‌های جوان در نتیجه رفتار و رویکرد دولت او به جنگ غزه کاهش یافته است، به نشان دادن تغییر رویکرد نسبت به جنگ غزه اقدام کرده و از سیاست نتانیاهو بیشتر انتقاد می‌کند.

توقف فوری جنگ

پیش‌نویس قطعنامه الجزایر خواستار آتش‌بس فوری در غزه به دلایل بشردوستانه شده و بر حفاظت جدی از غیرنظامیان تاکید کرده است. این پیش‌نویس همچنین جابجایی و کوچ اجباری فلسطینی‌ها را رد کرده و خواستار پایان دادن به همه تجاوزات اسرائیل شد و بر اعتقاد قاطع الجزایر به چشم انداز راه حل دو کشوری تاکید کرد.

طرح پیش‌نویس الجزایر همچنین بر اهمیت ادغام نوار غزه با کرانه باختری تحت حاکمیت دولت خودگردان فلسطینی تاکید کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان‌‎ها و اسیران دو طرف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید