دانمارک تمام مهمات توپخانه خود را به اوکراین اهدا می‌کند

نخست‌وزیر دانمارک گفت این کشور به زودی جت‌های جنگنده F-16 نیز به اوکراین تحویل خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مِت فردریکسن، نخست‌وزیر دانمارک می‌گوید کشورش قصد دارد تمام مهمات توپخانه خود را به اوکراین اهدا کند، و از دیگر کشورهای اروپایی نیز خواست تسلیحات بیشتری برای کی‌یف تهیه کنند.

به گزارش «تلگراف»، فردریکسن روز یکشنبه در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد: «ما تصمیم گرفتیم کل مهمات توپخانه خودمان را به اوکراین اهدا کنیم. پیشنهاد می‌کنم سایر کشورهای اروپایی نیز همین کار را بکنند.»

نخست‌وزیر دانمارک گفت این کشور به زودی جت‌های جنگنده F-16 نیز به اوکراین تحویل خواهد داد، و افزود کپنهاگ به دنبال تشویق شرکا برای تامین هواپیماهای جنگنده پیشرفته برای کی‌یف است.

فردریکسن اذعان کرد اعضای «ناتو» اقدامات زیادی برای کمک به اوکراین برای دفاع از خود در برابر روسیه انجام داده‌اند، اما تاکید کرد که به نظر وی این اقدامات کافی نبوده است، و گفت که باید «سرعت و مقیاس» این اقدامات افزایش یابد.

به گفته تلگراف، تهاجم روسیه به اوکراین موجب نگرانی عمیق در شمال اروپا شد، به‌طوری که سوئد و فنلاند در ماه مه 2022 بلافاصله پس از حمله روسیه به اوکراین درخواست عضویت در ناتو کردند. دانمارک نیز اوایل این ماه اعلام کرد بودجه نظامی خود را به دلیل افزایش تهدید کرملین مورد تجدید نظر قرار می‌دهد.

تصمیم دانمارک برای اهدای تمام مهمات توپخانه خود به اوکراین در حالی اعلام شد که کی‌يف، تا حدودی به دلیل کمبود مهمات، مجبور شد نیروهای خود را از شهر استراتژیک آودیوکا که تحت محاصره ارتش روسیه قرار گرفته خارج کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، که در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور داشت، گفت «کمبود مصنوعی تسلیحات» این کشور به روسیه کمک خواهد کرد.

به گفته زلنسکی: «نگه داشتن اوکراین در وضعیت کمبود مصنوعی تسلیحات، به ویژه در حوزه توپخانه و توانایی‌های دوربرد، به پوتین اجازه می‌دهد تا خود را با وضعیت فعلی جنگ وفق دهد. اوکراینی‌ها ثابت کرده‌اند که می‌توانند روسیه را مجبور به عقب‌نشینی کنند. ما می‌توانیم سرزمین‌مان را پس بگیریم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید