اروپا ممکن است با توقف جریان آب گرم اقیانوسی یخ بزند

پژوهش جدید که بر اساس دمای سطح دریا انجام شد، نشان داد که توقف کامل این جریان ممکن است بین سال‌های 2025 و 2095 روی دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«جریان گردشی نصف‌النهاری اقیانوس اطلس»، یا به طور خلاصه «اَماک»، یکی از جریان‌های مهم اقیانوسی است که به توزیع انرژی در سراسر سیاره کمک می‌کند و آب و هوای زمین را تنظیم می‌کند. این جریان آب گرم، کربن و مواد مغذی را به شمال اقیانوس اطلس می‌برد، و در آنجا سرد می‌شود و به جنوب بازمی‌گردد.

آب گرم، که به دلیل تبخیر شورتر است، در سطح اقیانوس به سمت شمال جریان می یابد، و آب و هوای اروپا را ملایم‌تر نگه می‌دارد. هنگامی که آب در نزدیکی اروپا سرد شد، نمک چگالی آن را افزایش می‌دهد، که باعث می‌شود در عمق اقیانوس فرو رود، و از آنجا در امتداد کف اقیانوس به نیمکره جنوبی باز‌گردد.

با این وجود، مطالعات مربوط به دوره‌های سرد شدن چشمگیر اروپا طی صد هزار سال اخیر نشان می‌دهد که ذوب شدن صفحات یخ اروپایی می‌تواند اماک را از طریق ایجاد تغییرات در شوری و دما تضعیف کند.

آب شیرین حاصل از ذوب یخ‌ها شوری و در نتیجه چگالی آب را کاهش می‌دهد. این به این معنی است که آب سرد آهسته‌تر به عمق اقیانوس فرو می‌رود، و به طور بالقوه جریان اقیانوسی را کُند می‌کند. توقف ناگهانی جریان گردشی نصف‌النهاری اقیانوس اطلس وضعیت آب و هوا را در سراسر جهان تغییر می‌دهد، و اروپا را متحمل شدیدترین عواقب خواهد کرد.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که تغییرات آب و هوایی ممکن است سرعت حرکت این جریان را آهسته کند. محققان دانشگاه اوترخت در هلند با استفاده از یک مدل آب و هوایی پیچیده، مختل شدن یا متوقف شدن این جریان مهم اقیانوس اطلس را شبیه‌سازی کردند. پژوهش جدید که بر اساس دمای سطح دریا انجام شد، نشان داد که توقف کامل این جریان ممکن است بین سال‌های 2025 و 2095 روی دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید