ایتالیا: عضویت اوکراین در «ناتو» به معنای جنگ جهانی سوم است

وزیر خارجه ایتالیا: پیوستن کی‌یف به ناتو در حالی که هنوز درگیر منازعه نظامی با روسیه است، غیرممکن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو تاجانی، وزیر خارجه ایتالیا، در اظهاراتی ضمن اعلام این که اوکراین به عضویت اتحادیه اروپا و همچنین «ناتو» درخواهد آمد، تصریح کرد تا زمانی که اوکراین درگیر جنگ با روسیه است، نمی‌تواند به ناتو بپیوندد.

تاجانی، شنبه 28 بهمن در کنفرانس امنیتی مونیخ افزود: «پیام به روسیه بسیار واضح است: اوکراین عضو اتحادیه اروپا خواهد شد و پس از آن برای عضویت اوکراین در ناتو اقدام خواهیم کرد».

جنگ جهانی سوم

تاجانی در عین حال خاطرنشان کرد که پیوستن کی‌یف در حالی که هنوز درگیر منازعه نظامی با روسیه است، غیرممکن است.

او افزود: «باید فوق‌العاده محتاط باشیم» زیرا درگیری یکی از اعضا ناتو در جنگ با روسیه «به معنای جنگ جهانی سوم است».

از سویی جولیان اسمیت، سفیر ایالات متحده در «ناتو»، سه‌شنبه گذشته گفت که پیش‌بینی نمی‌کند در اجلاس بعدی پیمان در جولای آینده، از اوکراین برای پیوستن به ناتو دعوت شود.

اسمیت در اظهار نظری مطبوعاتی افزود براین باور است که نشست آینده ناتو در سال جاری در واشینگتن، «بیانگر این نشانه خواهد بود که ناتو همچنان در حال تداوم همگرایی با اوکراین است و ما در حال برداشتن گام‌های ملموس برای متصل‌کردن وضعیت کنونی با عضویت کامل اوکراین در ناتو هستیم».

اوکراین روزی عضو ناتو خواهد شد

کشورهای عضو «ناتو» سال گذشته، بار دیگر بر موضع قاطع خود مبنی بر عضویت آتی کی‌یف در این پیمان نظامی تحت رهبری ایالات متحده تاکید کردند، بدون این که چارچوب زمانی معینی را مشخص کنند.

اوکراین در سپتامبر 2022 درخواست عضویت در «ناتو» را مطرح کرد و سران این پیمان در جریان اجلاس خود ویلنیوس در ژوئیه 2023، تاکید کردند، پس از اجرای «همه شرایط لازم»، این درخواست، پذیرفته خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size