پلیس روسیه 15 نفر که در یک گردهمایی روى عكس ناوالنى گل گذاشته بودند را بازداشت کرد

تا کنون بیش از 100 نفر در هشت شهر روسیه در پی گذاشتن گل برای یادبود «ناوالنی» بازداشت شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پلیس روسیه روز شنبه 28 بهمن، حدود 15 نفر را در یک گردهمایی برای بزرگداشت «الکسی ناوالنی» یکی از رهبران مخالفان سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که روز جمعه در زندان به طور مشکوکی جان باخت را بازداشت کرد.

ناوالنی یکی از چهزه‌های سیاسی روسیه بود که در حال گذراندن حکم 19 سال زندان بود.

بر اساس ویدئوهای منشر شده در کانال تلگرامی «سوتا»، تعدادی از ماموران نقابدار پلیس روسیه بیش از 15 نفر که برای گذاشتن دسته‌های گل بر روی یادبودی که به یاد قربانیان سرکوب سیاسی شوروی در مرکز پایتخت روسیه برپا شده بود آمده بودند، را بازداشت کرد.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی روسیه نیز نشان می‌دهد که افراد ناشناس دسته گل‌هایی که مردم به افتخار «الکسی ناوالنی» در طول شب روی عکس‌های او گذاشته بودند، را از محل می‌بردند.

به گزارش گروه «اوید اینفو» که حوادث مربوط به سرکوب سیاسی در روسیه را رصد می‌کند، تا کنون بیش از 100 نفر در هشت شهر روسیه در پی گذاشتن گل برای یادبود «ناوالنی» بازداشت شده‌اند.

به گفته گروه «اوید اینفو» پلیس روسیه روز شنبه از رسیدن افراد به یک بنای یادبود در شهر «نووسیبیرسک سیبری» جلوگیری کرده و تعدادی را بازداشت کرد.

کلیپ‌ها و عکس‌های موجود در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی روسیه نیز برداشتن گل‌ها از یادبود قربانیان سرکوب دوران شوروی در سراسر روسیه را نشان می‌دهد.

ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد که تعدادی ناشناس در مسکو دسته‌گل‌هایی را که روی یک بنای یادبود در نزدیکی مقر سرویس امنیت فدرال روسیه گذاشته شده بود را جمع‌آوری می کردند در حالی که پلیس این افراد را نظاره می‌کرد.

حذف مخالفان پوتین

نایجل گولد دیویس، سفیر سابق بریتانیا در بلاروس و کارشناس ارشد موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک «اوراسیا» در لندن، گفت: «این نشان می‌دهد که اکنون در روسیه حکم مخالفان فقط حبس نیست، بلکه اعدام است».

سرویس زندان فدرال روسیه اعلام کرد که «ناوالنی» که در زندان شهر خارپ در منطقه «یامالوننتس» واقع در حدود 1900 کیلومتری شمال شرق مسکو روز جمعه حکم خود را می‌گذراند پس از پیاده‌روی احساس بیماری کرد و ناگهان از هوش رفت که پس از آن آمبولانس بلافاصله به آنجا رسید اما تیم پزشکی نتوانست او را نجات دهد.

سرویس زندان روسیه گفته است علت مرگ هنوز مشخص نشده و تحقیقات پزشکی در این رابطه ادامه دارد.

ناوالنی از ژانویه 2021 پس از بهبودی در آلمان از مسمومیت با گاز اعصاب که گفته می‌شود، کرملین مسئول آن بود، هنگام بازگشت به مسکو بازداشت و روانی زندان شد.

ناوالنی سپس به سه اتهام به 19 سال زندان محکوم شد اما او با رد همه اتهامات گفت که همه این پرونده‌ها و اتهامات با انگیزه سیاسی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید