واکنش‌های بین‌المللی به اصرار اسرائیل برای یورش نظامی به رفح

دولت مصر ضمن تکذیب قاطعانه ادعاها مبنی بر مشارکت این کشور در هر گونه طرحی برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها به سینا، با تاکید بر مخالفت کامل خود با کوچاندن ساکنان غزه، اعلام کرد که قاهر هرگز جزئی از جنایت جنگی آشکار برضد فلسطینی‌ها نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اسرائیل در حالی بر عزم خود برای یورش زمینی به شهر رفح در جنوب نوار غزه که مملو از آوارگان فلسطینی است، تاکید می‌کند که انتقادها و هشدارهای بین‌المللی درباره پیامدهای «فاجعه‌بار» این حمله قریب‌الوقوع همچنان ادامه دارد.

ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و وزارت خارجه فلسطین و مصر درباره پیامدهای وخیم یورش زمینی قریب‌الوقوع اسرائیل به رفح در جنوب نوار غزه هشدار دادند.

یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل جمعه 27 بهمن در مونیخ با تاکید بر عزم تل‌آویو برای انجام چنین عملیاتی، گفت کشورش درباره «آوارگان فلسطینی» با مصر هماهنگی و «منافع آن را لحاظ خواهد کرد».

او با تاکید بر ادامه اصرار اسرائیل برای یورش به رفح گفت که تل آویو با قاهره در مورد پناهندگان فلسطینی هماهنگی خواهد کرد، و «راهی پیدا خواهیم کرد تا منافع آن‌ها را در نظر بگیرد.»

لزوم یورش به رفح

وزیر خارجه اسرائیل در کنفرانس امنیتی مونیخ با بیان این که آغاز عملیات نظامی در رفح ضروری است گفت نمی‌توان حماس را در غزه به حال خود گذاشت.

عقب راندن حزب‌الله

وزیر خارجه اسرائیل در مورد جبهه شمالی، تاکید کرد که اگر تلاش‌ها برای دستیابی به راه حل دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها شکست بخورد، اسرائیل مجبور خواهد شد حزب الله را از جنوب لبنان و مجاورت با مرزها خود دور خواهد راند.
کاتس در ادامه گفت: «جهان باید ایران و حزب الله را برای عقب‌نشینی از جنوب لبنان و اجرای قطعنامه 1701 سازمان ملل تحت فشار بگذارد».

تشدید فشارها بر ایران

وزیر خارجه اسرائیل همچنین ایران را «بزرگترین کشور تروریستی» دانست که به همراه گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

یسرائیل کاتس با بیان این‌که ایران از حزب‌الله برای تشدید تنش و برهم زدن اوضاع در منطقه پشتیبانی مالی می‌کند، خواستار آن شد که جامعه بین‌المللی باید شدیدترین فشارهای اقتصادی را علیه ایران اعمال کند.

شایان ذکر است که جامعه بین‌المللی به رهبری ایالات متحده در حال تشدید فراخوان‌های خود برای منصرف کردن اسرائیل از حمله گسترده به رفح است، جایی که حدود 1.5 میلیون فلسطینی در مرز با مصر محاصره شده‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه جمعه 27 بهمن با اعلام این که طی روزهای گذشته گفت‌وگوهای گسترده‌ای را با نتانیاهو انجام داده است، گفت که اسرائیل این روزها نباید یورش زمینی گسترده‌ای انجام دهد و باید به آتش‌بس موقتی در غزه برای آزادی سایر گروگان‌ها دست یافت.

بایدن همچنین به ادامه تلاش‌ها درباره بحران غزه اشاره کرد و برای به نتیجه رسیدن این تلاش‌ها ابراز امیدواری کرد.
به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه نیز در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نسبت به آغاز یورش نظامی بی‌برنامه اسرائیل در رفح هشدار داده و بر لزوم محافظت از غیرنظامیان تاکید کرد.

هشدار اتحادیه اروپا

در همین راستا اتحادیه اروپا جمعه بر ضرورت محافظت از غیرنظامیان در غزه و لزوم احترام به حکم صادره از دیوان دادگستری بین‌المللی تاکید کرد.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که نسبت به طرح‌های اسرائیل برای یورش زمینی به رفح بسیار نگران است و از اسرائیل می‌خواهد که از هر گونه اقدام نظامی در رفح که به وقوع فاجعه انسانی منجر خواهد شد، بپرهیزد.

هشدار سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز جمعه 27 بهمن ضمن هشدار درباره یورش نظامی قریب‌الوقوع اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه، با بیان این‌که هیچ چیزی مجازات جمعی علیه فلسطینی‌ها در نوار غزه را توجیه نمی‌کند، گفت «هر گونه حمله‌ای به رفح برای یک و نیم میلیون آواره فلسطینی نابود‌کننده خواهد بود».

وزارت خارجه فلسطین در واکنش به یورش قریب‌الوقوع اسرائیل به رفح با ابراز این‌که «نتانیاهو بیش از دو میلیون فلسطینی را در نوار غزه به گروگان گرفته است»، از جامعه بین‌المللی خواست با صدور قطعنامه‌های الزام‌آوری اسرائیل را به متوقف کردن جنگ مجبور کند.

از سویی دولت مصر ضمن تکذیب قاطعانه ادعاها مبنی بر مشارکت این کشور در هر گونه طرحی برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها به سینا و تاکید بر موضع استوار قاهره که دهها بار اعلام شده و کاملا با کوچاندن ساکنان غزه مخالف است، اعلام کرد که مصر نمی‌تواند جزئی از جنایت جنگی آشکار برضد فلسطینی‌ها شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید