مادر ناوالنی: چند روز پیش او را در زندان دیدم که سالم و سرحال بود

ناوالنی 47 ساله مخالف سرسخت پوتین در حال گذراندن حکم 19 سال زندان خود بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که صدها نفر از مردم روسیه به‌رغم هشدار مقامات نسبت به برپایی تظاهرات، به مسکو هجوم آورده‌اند تا اندوه خود را از مرگ الکسی ناوالنی، برجسته ترین چهره اپوزیسیون کشور و سرسخت‌ترین منتقد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در داخل زندانش، ابراز کنند، مادر ناوالنی، پیام کوتاهی را منتشر کرد.
لیومیلا ناوالنایا، مادر ناوالنی شامگاه جمعه 27 بهمن در اظهارنظری در فیسبوک،گفت: «من پسرم را در 12 این ماه (فوریه 2024) در زندان دیدم. در آنجا دیدار کردیم».
به‌نوشته روزنامه «نووایا گازیتا» او با تاکید بر این که ناوالنی سالم بود و هیچ مشکل پزشکی نداشت، افزود: « او زنده و سرحال و خوشحال بود».

مشکل پزشکی بعد از پیاده‌روی

مقامات زندان منطقه یامال در شمالگان در بیانیه‌ای اعلام کردند که «ناوالنی پس از پیاده‌روی احساس بیماری کرد، سپس تقریباً بلافاصله از هوش رفت و همه اقدامات لازم برای بهوش‌آوردن او انجام گرفت که بی‌نتیجه بود».
طبق گفته بیمارستان مجاور زندان در شهر«لابیتنانگی»، امدادگران پس از دریافت تماس از زندان در عرض هفت دقیقه به محل اعزام شده و «پزشکانی حاضر عملیات احیا را که پزشکان زندان شروع کرده بودند، ادامه دادند، اما بیمار فوت کرد».
در حالی که تحقیقات برای کشف دلایل مرگ ناوالنی هنوز ادامه دارد، بسیاری از کشورهای غربی و در راس آن‌ها آمریکا، فرانسه، آلمان، بریتانیا و همچنین اتحادیه اروپا، انگشت اتهام را به سوی کرملین گرفتند.

تهدید واضح علیه ناوالنی

در همین حال، به‌نظر تاتیانا استانووایا، تحلیلگر سیاسی روسی، ناوالنی از زمان بازگشتش به روسیه در اوایل سال 2021 در معرض تهدیدی «واضح» قرار داشت و وضعیت سلامتی او به دلیل اعتصاب غذا و مسمومیتش در سال 2020 که به شکل معجزه‌آسایی از آن جان سالم به‌در برد، دچار مشکل شد.
او همچنین به «فرانس‌پرس»گفت: «پرسش این است که آیا مقامات، رویه سرکوب شدید را در پیش خواهند گرفت؟ اگر آنها از روی ترس اقدام کرده و سرکوب شدید را آغاز کنند، ثبات رژیم را تضعیف خواهند کرد».

آخرین پیام

در همین حال، شماری از حامیان ناوالنی، کلیپی را از انتقادات تند او از فساد و شخص پوتین به‌اشتراک گذاشتند که در سال 2022 منتشر شده بود. ناوالنی در این فیلم در آخرین پیام خود به مردم روسیه گفت: «تسلیم نشوید».
به گزارش خبرگزاری «ریانووستی» آخرین حضور ناوالنی پنجشنبه (15 فوریه 2024) یک روز قبل از مرگش بود که از طریق ویدئو در دو جلسه دادگاه در منطقه ولادیمیر حضور یافت و کاملا سالم و سرحال به‌نظر می‌رسید.
ناوالنی 47 ساله که به اتهام افراطگرایی و تروریسم در حال گذراندن حکم 19 سال زندان بود، دسامبر گذشته (2023) از زندان پیشین خود در منطقه ولادیمیر در مرکز روسیه به «مجتمع کیفری» منتقل شد که یک «رژیم ویژه» با بالاترین سطح امنیتی در زندان‌های روسیه در بخش شمالگان است.
متحدان ناوالنی ضمن انتقاد از تصمیم انتقال او به شهر «خارب» واقع در حدود 1900 کیلومتری شمال شرق مسکو، آن را تلاش دیگری برای وادار کردن ناوالنی به سکوت دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید