بلینکن: نیاز فوری به برپایی یک کشور فلسطینی وجود دارد

وزیر خارجه آمریکا: ماه‌های آینده «فرصتی استثنایی» برای حل بحران‌‌ها است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که تمام تلاش‌های دولت آمریکا برای تحت فشار گذاشتن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای نرم‌تر کردن مواضع او در رابطه با پرونده مذاکرات و دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه و همچنین به رسمیت شناختن کشور فلسطین، به نتیجه نرسید. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا شنبه 28 بهمن اعلام کرد که «فرصت استثنایی» طی ماه‌های آینده برای حل بحران‌ها وجود دارد.

«ایجاد کشور فلسطین»

بلینکن طی سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ همچنین بر نیاز فوری به پیشبرد تلاش‌ها برای برپایی یک کشور فلسطینی که امنیت اسرائیل را نیز تضمین می‌کند، تاکید کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده بر لزوم برداشتن گام‌های جدی برای حل بحران‌ها طی چند ماه آینده، تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که تلاش‌هایی واقعی به رهبری کشورهای عربی برای اصلاح تشکیلات خودگردان فلسطین وجود دارد.

این اظهارات بلینکن در حالی بیان می‌شود که پیشتر نخست‌وزیر اسرائیل مخالفت خود با تشکیل کشور فلسطینی را ابراز کرده بود.

نخست‌وزیر اسرائیل در بیان موضع سرسختانه خود طی بیانیه‌ای که شامگاه پنج‌شنبه از دفتر وی منتشر شد، با اشاره صریح به دولت بایدن اعلام کرد که او هیچ فشار خارجی بر خود به‌منظور تشکیل یک کشور فلسطینی را نمی‌پذیرد.

نتانیاهو همچنین تاکید کرد که کشورش «به مخالفت یکجانبه خود با به رسمیت شناختن کشور فلسطینی ادامه خواهد داد» و به گفته او «از هرگونه توافق صلحی در آینده که این‌گونه با به رسمیت شناختن کشور فلسطین به تروریسم پس از حمله 7 اکتبر پاداش بزرگی می‌دهد، جلوگیری خواهد کرد».

این اظهارات نتانیاهو پس از آن بیان شد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پنج‌شنبه در دومین تماس تلفنی خود ظرف یک هفته با «دوست خود بی بی (نتانیاهو)» بر لزوم انجام ندادن هیچ‌گونه عملیات نظامی در رفح بدون تدوین برنامه‌ای معتبر و قابل‌اجرا برای حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی، تأکید کرده بود.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، رهبران دو کشور در این مکالمه تلفنی همچنین به مذاکرات جاری در مورد گروگان‌ها اشاره کردند و بایدن متعهد شد که به کار شبانه روزی برای کمک به آزادی گروگان‌های اسرائیلی در غزه ادامه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید