بزرگترین پیروزی نمادین روسیه؛ اوکراین از شهر «آودیئیفکا» عقب‌نشینی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با عقب نشینی نیروهای اوکراینی از از شهر «آودیئیفکا» روز شنبه 28 بهمن، روسیه بزرگترین پیروزی نمادین خود را پس از شکست ضدحمله اوکراین در تابستان گذشته به دست آورد.
در پی خروج ارتش اوکراین از این شهر واقع در شرق کشور، ژنرال الکساندر تارناوسکی، فرمانده نظامی منطقه «آودیئیفکا» در کانال تلگرامی خود اعلام کرد،: «طبق دستوری که دریافت کردیم، از شهر «آودیئیفکا» به پایگاه‌های از پیش آماده شده عقب‌نشینی کردیم.»
تارناوسکی افزود: «در شرایطی که دشمن از روی اجساد سربازانش در حال پیشروی است و ده برابر تسلیحات بیشتری دارد، تنها تصمیم درست، عقب‌نشینی است.»
این فرمانده توضیح داد، نیروهای اوکراینی با این اقدام، از محاصره شدن در نزدیکی شهر صنعتی ویران شده اجتناب کردند.
تارناوسکی پیش از اعلام رسمی خروج از شهر، اعتراف کرد، شمار «زیادی از سربازان» اوکراینی به دست نیروهای روسی مجهز به نیروی اضافی انسانی، توپخانه و هوانوردی اسیر شدند.

اولین تصمیم فرمانده جدید

این اولین تصمیم اولکساندر سیرسکی، فرمانده کل جدید نیروهای مسلح اوکراین پس از انتصاب است که در 8 فوریه به این سمت منصوب شد.
سیرسکی اين اقدام را «حفاظت جان» سربازان خود توجيه کرد و در صفحه فیسبوک خود نوشت: «تصمیم به خروج نیروها از شهر را گرفتم تا در خطوط دیگری به دفاع بپردازم.»

واکنش زلنسکی

عقب‌نشینی از «آودیئیفکا» در حالی صورت گرفت که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در یک سفر اروپایی است. او روز جمعه توافق‌نامه‌های امنیتی دو جانبه‌ای در برلین و پاریس برای دریافت کمک‌های بلندمدت از دو کشور، حدود 10 میلیارد دلار در سال 2024 امضا کرد.

با اين حال زلنسکی در واكنش به اين خبر گفت: «برای حفظ جان اوکراینی‌ها نیروهایمان را از شهر آودیئیفکا خارج کردیم.»

ارزش نمادین مهم

ارزش نمادین «آودیئیفکا» از آنجا است که این شهر برای مدت کوتاهی در سال 2014 پیش از اینکه به کنترل کی‌یف درآید به دست جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکو سقوط کرد. این شهر علاوه بر آن در نزدیکی شهر دونتسک محل پایگاه حامیان روسیه قرار دارد.
جمعیت «آودیئیفکا» در فوریه 2022 پیش از حمله روسیه 34 هزار نفر بود و اکنون تا حدود زیادی ویران شده و به گفته مقامات محلی، تنها 900 شهروند در این شهر سکونت دارند.
در پی شکست ضدحمله اوکراین در تابستان گذشته، روس‌ها آغازگر حمله به ارتش اوکراین بودند. ارتشی که از کمبود نیرو و مهمات رنج می‌برد. در حالی که روسیه چند روز قبل از دومین سالگرد شروع حمله، نیروهای خود را با افزایش نیروی انسانی و مهمات بیشتر برای کنترل «آودیئیفکا» تقویت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید