واشینگتن: مسکو سلاح ضدماهواره‌ای ساخته است

معاهده فضای خارجی که مورد تصویب هر کدام از روسیه و ایالات متحده آمریکا است، استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا را منع می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید تاکید کرد که تهدید امنیت ملی مورد اشاره قانون‌گذاران آمریکایی به طرح‌ریزی روسیه برای توسعه و استقرار سلاح ضدماهواره‌ای در فضا مربوط می‌شود.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 26 بهمن به خبرنگاران گفت:«می‌توانم تایید کنم که موضوع به توانمندی‌هایی که روسیه برای هدف گرفتن ماهواره‌ها توسعه داده است، مربوط می‌شود».

بنا به گزارش «فرانس پرس» کربی در عین حال افزود که «خطری فوری امنیت هیچ فردی را تهدید نمی‌کند».

کاخ سفید شامگاه پنج‌شنبه با اعلام این‌که تهدیدهای امنیت ملی به توانمندی‌های روسیه برای هدف گرفتن ماهواره‌ها مربوط می‌شود، اعلام کرد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده در این باره با اعضای برجسته کنگره دیدار و برای آنها شرح داده است.

این دیدار سالیوان با قانون‌گذاران برجسته پس از هشدارهایی است که با استناد به گزارش‌های رسانه‌ای درباره تلاش روسیه برای توسعه سلاح‌های هسته‌ای ضدماهواره‌ای داده شده است.

تهدید «خطرناک» علیه امنیت ملی

جلسه غیرعلنی سالیوان با اعضای برجسته مجلس نمایندگان آمریکا در حالی منعقد می‌شود که رسانه‌های آمریکایی گزارش‌هایی را درباره تلاش‌های روسیه برای توسعه سلاحی قادر به نابودی ماهواره‌های غربی منتشر کردند.

از سویی مسکو این گزارش‌های رسانه‌ای را «پلید» و«بی اساس و نادرست» خواند و نیرنگ کاخ سفید برای پیشبرد طرح تصویب بسته حمایتی تسلیحاتی چند میلیارد دلاری برای اوکراین که به دلیل اختلاف‌نظرهای دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تعلیق شده بود، توصیف کرد.

از زمانی که مایک تورنر، رئیس کمیته اطلاعات در کنگره چهارشنبه گزارشی ارائه داد که در آن به وجود «تهدیدی خطرناک علیه امنیت ملی» آمریکا اشاره کرد و از بایدن خواست تا داده‌های اطلاعات مربوط به این تهدید را از طبقه‌بندی خارج کند، ابهام و نگرانی در این زمینه بر واشینگتن سایه افکند.

استقرار تسلیحاتی هسته‌ای روسیه در فضا

پیش‌تر گزارش‌های رسانه‌های آمریکا به‌نقل از مسئولان این کشور که هویت آنها فاش نشده اشاره کرد که این تهدید خطرناک علیه امنیت ملی ایالات متحده به طرح‌ریزی روسیه برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در فضا برای هدف گرفتن ماهواره‌ها مربوط می‌شود.

هر چند آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به آلبانی جزئیاتی درباره نوع این تهدید ارائه نداد، او اما تاکید کرد که این تهدید هنوز «فعال» نشده است.

بلینکن در کنفرانس مطبوعاتی گفت:«این یک توانمندی فعال نیست، اما توان محتمل است که با جدیت با آن تعامل خواهیم کرد».

وی افزود:« پیش‌بینی می‌کنم که به‌زودی جزئیات بیشتری اعلام خواهیم کرد» و ایالات متحده آمریکا این تهدید را با متحدان خود مورد بررسی قرار خواهد داد.

از سویی مسئولان آمریکایی گفته‌اند که این تهدید نمی‌تواند انسان‌ها را هدف گیرد اما «تهدیدی بزرگ» تلقی می‌شود.
این مسئولان نیز در این‌باره به اظهارات مایک جونسون، رئیس مجلس نمایندگان اشاره کردند که گفته است:« نیازی به برانگیختن نگران‌های عمومی نیست».

سخنرانی متهورانه

کشورهای غربی مسکو را پس از آن متهم ساختند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه طی اظهارات تهدید‌آمیز خود گفته بود در صورت احساس خطری علیه موجودیت کشورش، دست به استفاده از سلاح هسته‌ای خواهد زد.

معاهده فضای خارجی که مورد تصویب هر کدام از روسیه و ایالات متحده آمریکا است، استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا را منع می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید