مخبر «اف‌بی‌آی» به دروغگویی درباره معاملات بایدن با اوکراین متهم شد

جمهوری‌خواهان کنگره تلاش کرده‌اند از برخی ادعاهای این خبرچین استفاده کنند تا جو بایدن و پسرش را به معاملات غیرقانونی متهم کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیوید وایس، بازپرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا، یک مخبر سابق پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌آی» را متهم کرد که درباره معاملات جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و پسرش هانتر با یک کمپانی اوکراینی دروغ گفته است.

به گزارش «واشینگتن پست»، الکساندر اسمیرنوف 43 ساله در اسناد به عنوان یک «منبع انسانی محرمانه سابق» برای اف‌بی‌آی توصیف شده است که در سال 2020 اطلاعات نادرستی درباره «یک شخصیت برجسته سیاسی و پسرش» به ماموران داده است. توصیف این دو فرد با جو بایدن و پسرش هانتر مطابقت دارد.

جمهوری‌خواهان کنگره چندین ماه است تلاش کرده‌اند تا از برخی ادعاهای این خبرچین استفاده کنند تا بگویند که هانتر بایدن، و احتمالاً پدرش، معاملات تجاری غیرقانونی با یک شرکت اوکراینی داشته‌اند، و اف‌بی‌آی از تعقیب این موضوع سر باز زده است.

اکنون، وایس که همان دادستانی است که به دنبال محکوم کردن هانتر بایدن به جرم مالکیت غیرقانونی اسلحه و جرایم مالیاتی است، علیه فردی که ظاهرا به دروغ علیه هانتر و پدرش گزارش‌هایی داده است، اقامه دعوی کرده است.

به گفته واشینگتن پست، اسمیرنوف ظاهراً در سال 2017 به یک مامور اف‌بی‌آی گفته بود که با مالک شرکت اوکراینی «بوریسما» تماس تلفنی داشته است، و مالک به وی گفته بود که «پسر مقام 1، عضو هیئت مدیره بوریسما است».

در سال 2020، اسمیرنوف ادعاهای جدیدی تحویل اف‌بی‌آی داد، از جمله اینکه او از مکالماتی در سال 2015 یا 2016 اطلاع داشت که طی آن مدیران بوریسما گفته بودند که «پسر را استخدام کرده‌اند تا پدرش از آنها در برابر انواع مشکلات محافظت کند».

بر اساس اتهامات مندرج در کیفرخواست بازپرس ویژه، ادعاهای اسمیرنوف مبنی بر اینکه از آن مکالمات اطلاع داشته دروغ بوده است. مقامات گفتند هنگامی که ماموران در سال 2023 دوباره اسمیرنوف را بازجویی کردند، او برخی ادعاهای نادرست گذشته را تکرار کرد، بخش‌های دیگری از داستان خود را تغییر داد، و پس از ادعای ملاقات با مقامات روسی، دروغ‌های جدیدی مطرح کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید