رئیس اطلاعات نظامی اوکراین: روسیه از هزاران ماهواره‌ استارلینک استفاده می‌کند

استارلینک، انجام هرگونه عملیات تجاری در روسیه یا با این کشور را تکذیب کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اگرچه شرکت «استارلینک»، هرگونه معامله با روسیه را تکذیب کرد، اما اوکراین بار دیگر تاکید کرد که نیروهای روسی ماه‌هاست، از تجهیزات این شرکت استفاده می‌کنند.

ژنرال کریلو بودانوف، رئیس اطلاعات نظامی اوکراین، اعلام کرد که نیروهای روسی در اوکراین از هزاران سیستم اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، ساخت توسط «اسپیس ایکس»، متعلق به ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی استفاده می‌کنند.

به‌گفته بودانوف، نیروهای روسی مدت زیادی است که از طریق سامانه استارلینک، ارتباط برقرار می‌کنند.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، بودانوف در خصوص نحوه به دست‌آوردن این سامانه، توضیح داد که روس‌ها این دستگاه‌ها یا ایستگاه‌ها را از شرکت‌های خصوصی روسی خریداری می‌کنند که آنها هم از طریق واسطه‌ها، این تجهیزات خریداری می‌کنند.

بازار باز

او افزود که واسطه‌ها، تجهیزات را از طریق کشورهای همسایه از جمله جمهوری‌های شوروی سابق به روس‌ها تحویل می‌دهند.

طبق گفته بودانوف با توجه به باز بودن بازار، تهیه این دستگاه‌ها بسیار آسان است؛ به‌ویژه که این تجهیزات جزو وسایل و ادوات نظامی محسوب نمی‌شوند.

عملا نیز با نوشتن عبارت «استارلینک» در موتور جست‌وجوی روسی «یاندکس آریو»، نام بسیاری از بازرگانان، در مسکو یا خارج آن، ظاهر می‌شود که عملیات نصب سیستم‌ها را در سراسر کشور و همچنین در سرزمین‌های اشغالی اوکراین توسط روسیه، انجام می‌دهند.

حتی یکی از سایت‌های استارلینک در اینترنت به کاربران وعده می‌دهد که نصب این تجهیزات در شبه‌جزیره الحاقی کریمه و منطقه لوهانسک، دونتسک و خرسون را در ازای ماهانه‌ای انجام می‌دهد که از 100 دلار آغاز می‌شود.

این سایت همچنین طرف‌های تماس با بازرگان روسی شامل شماره موبایل و آدرس ایمیل را تامین می‌کند.

دشواری هک سیستم

بن باری، افسر بازنشسته‌ای که در ارتش بریتانیا خدمت می‌کرد، به «رویترز» گفت که اگر نیروهای روسی از استارلینک استفاده کنند، ارتباطات آنها از امنیت بیشتر برخوردار می‌شود به طوری که هک سیستم برای اوکراین و متحدانش، دشوار می‌شود.

سرویس اطلاعات ارتش اوکراین دوشنبه گذشته اعلام کرد که نیروهای روسی از طریق استارلینک در خط مقدم ارتباط برقرار می‌کنند، اما میزان استفاده از این ترمینال‌ها را فاش نکرد.

این در حالی است که استارلینک، انجام هرگونه عملیات تجاری در روسیه یا با این کشور را تکذیب کرده است.

اوکراین در ارتباطات خود به‌شدت به استارلینک متکی است و سال گذشته تأکید کرد که حدود 42000 پایانه توسط ارتش، بیمارستان‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های امدادی استفاده می‌شود.

از سویی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در تامین بودجه مربوط به این سیستم‌ها به نفع نیروهای اوکراینی، کمک می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید