هشدار آمریکا به متحدان درباره توانایی‌های اتمی فضایی روسیه

بیانیه ترنر در بحبوحه بحث در کنگره درباره نحوه برخورد آمریکا با تهدیدهای جهانی روسیه و سایر رقبا منتشر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه به «رویترز» گفته‌اند که دولت ایالات متحده درباره توانایی‌های اتمی فضایی روسیه، که می‌تواند یک تهدید بین‌المللی باشد، به کنگره این کشور و متحدانش در اروپا هشدار داده است.

به گزارش این خبرگزاری، این قضیه پس از آن آشکار شد که مایک ترنر، نماینده جمهوری‌خواه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان ایالات متحده، روز چهارشنبه بیانیه‌ای رمزآلود صادر کرد و نسبت به «تهدید جدی علیه امنیت ملی» هشدار داد.

ترنر در بیانیه‌ای گفت: «من از رئیس‌جمهوری بایدن می‌خواهم همه اطلاعات مربوط به این تهدید را از حالت طبقه‌بندی خارج کند تا کنگره، دولت و متحدان ما بتوانند آشکارا درباره اقدامات لازم برای واکنش به این تهدید گفت‌وگو کنند».

«نیویورک تایمز» با استناد به مقامات فعلی و پیشین ایالات متحده، پیشتر گزارش داده بود که اطلاعات جدید مربوط به تلاش‌های روسیه برای توسعه یک «سلاح هسته‌ای ضدماهواره‌ای مستقر در فضا» است. خبرگزاری «اِی‌بی‌سی» نیز این گزارش را تاکید کرده و از قول مقامات فعلی و پیشین نوشته بود که سلاح هسته‌ای روسیه هنوز در مدار زمین مستقر نشده است.

بیانیه ترنر در بحبوحه بحث در کنگره درباره نحوه برخورد آمریکا با تهدیدهای جهانی روسیه و سایر رقبا منتشر شد. در واکنش به این موضوع، برخی از قانونگذاران خواستار مشارکت امنیتی جهانی گسترده‌تر شدند، و نزدیکان دونالد ترامپ خواستار اتخاذ یک رویکرد انزواطلبانه‌تر شدند.

به گفته رویترز، ترنر اخیراً یک هیئت دوحزبی کنگره را در سفر به اوکراین رهبری کرد. وی پس از بازگشت به قانونگذاران دیگر هشدار داد که فرصت اوکراین برای مقابله با مهاجمان روسی رو به پایان است.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا انتقادات خود از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را به دلیل ممانعت از لایحه 95 میلیارد دلاری تصویب‌شده توسط سنا برای کمک به اوکراین، اسرائیل و تایوان افزایش داده است. حامیان این لایحه استدلال می‌کنند که دلیل اصلی حمایت واشینگتن از کی‌یف، مقابله با تهدیدهای روسیه فراتر از اوکراین است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید