روایت محمد عمر داوودزی از دلایل اختلافات افغانستان و پاکستان در گفتگو با العربیه

داوودزی: برخی معتقدند که نصیرالله بابر وزیر داخله پیشین پاکستان طالبان را تأسیس کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد عمر داوودزی، وزیر داخله پیشین افغانستان، در گفتگو با «العربیه» از دلایل اختلافات افغانستان و پاکستان در دوران حامد کرزی و اشرف غنی سخن گفت.

داوودزی در برنامه «حافظه سیاسی» كه در چهار قسمت در روزهای جمعه از تلوزیون العربیه پخش می‌شود، گفت: «برخی معتقدند که نصیرالله بابر وزیر داخله پیشین پاکستان طالبان را تأسیس کرد تا راه را برای کاروان‌های تجاری از کویته به ترکمنستان باز کند.»

گفتنی است حامد کرزی رئیس جمهوری اسبق افغانستان در سال 2011 محمد عمر داوودزی را به عنوان سفیر در پاکستان منصوب کرد تا همکاری صمیمانه اسلام آباد را برای روند صلح در کابل جلب کند. یک روز پس از اعزام او به پاکستان، یک گروه ضربت آمریکایی به خانه «اسامه بن لادن» در نزدیکی اسلام آباد یورش برده و او را کشت.

داوودزی نگران آن بود که کشتن «بن لادن» ماموریت او را از مسیرش خارج کند، اما با وجود این، اعتبارنامه او پذیرفته شد و او روند ترتیب دادن دیدار حامد کرزی با برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح را از پاکستان آغاز کرد.
این سفر موفقیت آمیز بود زیرا پاکستان موافقت خود را برای حمایت از روند صلح در افغانستان اعلام کرد، اما ماه‌ها پس از این سفر، ربانی ترور شد که منجر به اختلال در روند صلح شد.

قرار بود یوسف رضا گیلانی نخست وزیر وقت پاکستان به کابل سفر کند، اما با خبر لغو این سفر از سوی افغانستان مواجه شد که این تصمیم دوباره تنش را به روابط دو کشور بازگرداند.
کرزی از درز خبر لغو سفر گیلانی بدون اطلاعش به رسانه ها عصبانی شد و بعداً مشخص شد که رئیس دفتر کاخ ریاست جمهوری که جانشین داوودزی در این مأموریت شده بود، پشت سر درز آن خبر بود.

پس از روی کار آمدن اشرف غنی به مقام ریاست جمهوری افغانستان، داوودزی دوباره در صدد بهبود روابط با اسلام آباد برآمد و موفق شد سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان به کابل را ترتیب دهد.

وزیر داخله پیشین افغانستان در مورد مذاکرات آمریکایی‌ها و طالبان گفت: «اشتباه بزرگی که مرتکب شد، کنار گذاشتن حکومت افغانستان از این مذاکرات بود.»

به باور او، وقتی طالبان احساس کردند که آمریکایی‌ها برای خروج نیروهایشان عجله دارند، از گفتگو با دولت افغانستان خودداری کردند.
محمد عمر داوودزی درباره مشاهدات خود از آخرین روزهای قبل از سقوط کابل گفت او یک روز قبل از پایان مهلت تعیین شده از سوی طالبان برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، کشورش را ترک کرد و به دبی رفت و از آن زمان در آنجا مستقر شد.

وزیر داخله پیشین افغانستان چند روز بعد از یک فرد ناشناس از طریق خط افغان خود تماسی دریافت کرد مبنی بر اینکه او باید خود را تسلیم کند. او به شخص تماس‌گیرنده گفت که در خارج از کشور است.

داوودزی بعدها از طریق کارگران خانه‌اش متوجه شد که افراد مسلح طالبان وارد خانه شده، مقداری از محتویات آن را دزدیده و قبل از خروج دست به ویرانی آن زدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید