درخواست دادستان ویژه از دادگاه عالی برای رد ادعای مصونیت ترامپ

اسمیت از قضات درخواست کرد اگر قصد رد بلافاصلهٔ درخواست ترامپ را ندارند، پرونده وی را به‌طور سریع مورد بررسی قرار دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جک اسمیت، دادستان ویژه وزارت دادگستری آمریکا که مسئول پیگرد دونالد ترامپ به دلیل اقدامات وی برای بر هم زدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 2020 است، روز چهارشنبه از دادگاه عالی ایالات متحده خواست تا درخواست رئیس‌جمهوری پیشین برای تعویق رسیدگی به ادعای مصونیت وی را رد کند.

به گزارش «رویترز»، اسمیت به درخواست وکلای ترامپ در روز دوشنبه برای تعلیق تصمیم هیئتی متشکل از سه قاضی دادگاه استیناف ناحیه کلمبیا که ادعای مصونیت رئیس‌جمهوری پیشین را بررسی می‌کند، پاسخ داد. اسمیت از قضات درخواست کرد اگر قصد رد بلافاصلهٔ درخواست ترامپ را ندارند، پرونده وی را «به‌طور سریع» مورد بررسی قرار دهند.

به گفته دادستان ویژه، اتهامات جنایی ترامپ نشانگر تلاش وی برای تداوم خود در قدرت و جلوگیری از روی کار آمدن برنده قانونی انتخابات ریاست جمهوری 2020 است، و این جنایاتی است که خنجر به «قلب دموکراسی» آمریکا می‌زند.

اسمیت تاکید کرد: «طرح جنایی ادعایی یک رئیس‌جمهوری برای لغو انتخابات و جلوگیری از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به جانشین وی باید آخرین جایی باشد که شکل جدیدی از مصونیت مطلق از قوانین جزایی فدرال به رسمیت شناخته می‌شود.»

وکلای ترامپ از قضات خواسته بودند تا روند محاکمه را متوقف کنند تا امکان بررسی مجدد پرونده توسط هیئت کامل قضات در حوزه دی‌سی و در صورت لزوم درخواست تجدید نظر به دیوان عالی ممکن شود. اسمیت به قضات گفت که اعطای چنین درخواستی تنها به تعویق غیرضروری محاکمه ترامپ می‌انجامد.

ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای به چالش کشیدن جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات است که در سال 2020 او را در انتخابات ریاست جمهوری 5 نوامبر شکست داد.

به گفته رویترز، اگر دادگاه عالی درخواست ترامپ را بپذیرد یا به سرعت برای حل این پرونده اقدام نکند، محاکمه وی ممکن است در اواخر دوران کارزار انتخاباتی یا حتی پس از انتخابات برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید