کره شمالی چندین موشک کروز از سواحل دریای شرقی خود شلیک کرد

کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره شمالی گفت، پیونگ‌یانگ در صورت حمله همسایه جنوبی خود، در «نابودی» آن تردید نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی، بامداد چهارشنبه 25 بهمن، چندین موشک کروز در آزمایشات جدیدی از مجموعه آزمایش‌های تسلیحاتی پیونگ‌یانگ در سال جاری، از سواحل دریای شرقی خود شلیک کرد.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروهای ما حدود ساعت 02:00 بامداد امروز به وقت گرینویچ، چندین موشک کروز نامشخص بر فراز آب‌های شمال شرقی شهر بندری «وونسان» را شناسایی کردند و سرویس‌های اطلاعاتی کره جنوبی و آمریکا در حال انجام تحقیقات دقیق این آزمایش موشکی جدید هستند.»

این سازمان افزود: «کره جنوبی نظارت و هوشیاری دقیق بر هرگونه سیگنال یا فعالیت اضافی از سوی کره شمالی را افزایش داده است.»

پیونگ‌یانگ در اوایل هفته جاری اعلام کرد، یک سیستم کنترل جدید برای پرتاب موشک را با موفقیت آزمایش کرده است.

کره شمالی پس از چندین آزمایش تسلیحاتی در سال گذشته، در ماه ژانویه اعلام کرد، یک «سیستم تسلیحات هسته ای زیردریایی» و یک موشک بالستیک مافوق صوت سوخت جامد را آزمایش کرده است.

آزمایش‌های موشکی کروز مشمول تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی نیستند، بر خلاف موشک‌های بالستیک که متکی بر فناوری موشک‌های فضایی هستند.

موشک‌های کروز با نیروی محرکه جت عمل می‌کنند و پروازی در ارتفاع پایین‌تر نسبت به موشک‌های بالستیک دارند که تشخیص و رهگیری آن‌ها را دشوارتر می‌کند.

تحلیلگران می‌گویند، کره شمالی در حال آزمایش موشک‌های کروز برای صادر کردن به مسکو است تا ارتش روسیه در جنگ خود از آن‌ها علیه اوکراین استفاده کند.

سئول و واشنیگتن تایید کردند، پیونگ‌یانگ به‌رغم تحریم‌های سازمان ملل متحد، شاید در ازای دریافت کمک فنی برای برنامه جاسوسی ماهواره‌ای خود، به مسکو سلاح ارسال کرده باشد.

به گزارش رسانه‌های رسمی، چند روز پیش، کیم‌ جونگ‌ اون، رهبر کره شمالی با توجه به کاهش روابط بین دو همسایه گفته بود، پیونگ‌یانگ در صورت حمله همسایه جنوبی خود، در «نابودی» آن تردید نخواهد کرد.

کره شمالی مجهز به سلاح هسته‌ای در سال جاری، کره جنوبی را «دشمن اصلی» خود خواند و در صورت تجاوز کره جنوبی به «0.001 میلی متری» به خاک کره شمالی، او را تهدید به جنگ کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم گفت: «اگر دشمن جرات استفاده از زور علیه کشور ما را داشته باشد، ما تصمیم جسورانه‌ای خواهیم گرفت که تاریخ را تغییر دهد و از بسیج همه قدرت‌های بزرگ برای نابودی آن دریغ نخواهیم کرد.» وی افزود: «صلح چیزی نیست که از طریق مذاکره بتوان آن را بدست آورد.»

روابط بین دو کره در حال تیرگی است زیرا پیونگ‌یانگ به دنبال سرعت بخشیدن به توسعه برنامه‌های تسلیحاتی خود است و سئول همکاری‌های نظامی خود با واشینگتن و توکیو را افزایش می‌دهد، در حالی که پروژه های همکاری اقتصادی دو کره از سال‌ها پیش متوقف شده است.

رسانه‌های رسمی پنج‌شنبه گزارش دادند، با توجه به وخامت روابط دو کشور همسایه، پارلمان کره شمالی به لغو قوانین مربوط به همکاری‌های اقتصادی با جنوب رای مثبت داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید