استیضاح وزیر امنیت داخلی آمریکا توسط جمهوری‌خواهان کنگره

مایورکاس گفته دلیل اصلی وضعیت موجود سیستم مهاجرت ناکارآمد آمریکا است که کنگره هیچ گامی برای اصلاح آن برنداشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمهوری‌خواهان که در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در اکثریت هستند، روز سه‌شنبه موفق شدند با اختلاف رای ناچیز الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی دولت بایدن، را به دلیل آنچه عدم انجام صحیح وظیفه نامیدند که به افزایش مهاجرت غیرقانونی انجامیده است، استیضاح کنند.

به گزارش «رویترز»، با 214 رای موافق در برابر 213 رای مخالف، کنگره وزیر را به «دروغگویی به کنگره» و «عدم اجرای صحیح قوانین مهاجرت آمریكا» متهم كرد، كه جمهوری‌خواهان معتقدند منجر به جریان گسترده مهاجران از مکزیک به آمریکا شده است.

از زمان تصدی جو بایدن در سال 2021 به مقام ریاست جمهوری آمریکا، تعداد بسیار زیادی مهاجر به طور غیرقانونی از مرز مکزیک وارد ایالات متحده شده‌اند، و دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان، مساله مهاجرت غیرقانونی را به موضوع اصلی کارزار انتخاباتی خود علیه بایدن تبدیل کرده است.

مایورکاس گفته مسئولیت اوضاع مرزی را نمی‌پذیرد، و اظهار کرده دلیل اصلی وضعیت موجود «سیستم مهاجرت ناکارآمد آمریکا» است که کنگره هیچ گامی برای اصلاح آن برنداشته است.

کارشناسان قانون اساسی و برخی از جمهوری‌خواهان گفته‌اند که تحقیقات کنگره در مورد مایورکاس نتوانسته شواهدی از «جنایات و تخلفات بزرگ» به منظور استیضاح وی ارائه دهد، و این مساله را بر سر «اختلافات سیاسی» می‌دانند.

وزارت امنیت داخلی با صدور بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه از عملکرد مایورکاس دفاع کرد و از کنگره خواست با دولت بایدن همکاری کند تا به جای انجام این «استیضاح مسخره»، با دولت بایدن برای اصلاح «قوانین منسوخ» همکاری کند.

به گفته رویترز، استیضاح مایورکاس یک هفته پس از آن اتفاق افتاد که جمهوری‌خواهان تندروی سنا با تحریک ترامپ لایحه دوحزبی اقدامات مرزی و مهاجرتی را رد کردند.

به عقیده طراحان و هواداران آن لایحه، که میچ مکانل، سناتور جمهوری‌خواه کنتاکی و رهبر اقلیت سنا نیز در میان آنها بود، لایحه مذکور می‌توانست گام‌هایی اساسی در مسیر اصلاح مساله مهاجرت و محافظت از مرزهای آمریکا بردارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید