استونی: روسیه آماده رویارویی نظامی با غرب می‌شود

این ارزیابی بر اساس برنامه‌های روسیه برای دو برابر کردن تعداد نیروهای مستقر در مرز با ناتو انجام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان اطلاعات خارجی استونی روز سه‌شنبه اعلام کرد روسیه خود را برای رویارویی نظامی با غرب طی یک دهه آینده آماده می‌کند، و تاکید کرد غرب می‌تواند با تقویت نیروهای مسلح خود در شرق اروپا مسکو را از حمله بازدارد.

به گزارش «رویترز»، شمار فزاینده‌ای از مقامات غربی هشدار می‌دهند که تهدید نظامی روسیه بر فراز سر کشورهای حاشیه شرقی «ناتو» قرار گرفته است، و خواستار آماده شدن اروپا از طریق تقویت نیروهای نظامی خود شده‌اند.

کاپو روسین، رئیس سازمان اطلاعاتی استونی گفت این ارزیابی بر اساس برنامه‌های روسیه برای دو برابر کردن تعداد نیروهای مستقر در مرز با عضو ناتو فنلاند و کشورهای بالتیک یعنی استونی، لیتوانی و لتونی انجام شده است.

روسین همزمان با انتشار گزارش تهدیدات امنیت ملی استونی به خبرنگاران گفت: «روسیه مسیری را انتخاب کرده است که به یک رویارویی طولانی‌مدت منتهی می‌شود، و کرملین احتمالاً به فکر درگیری با ناتو طی یک دهه آینده است.»

به گفته وی، حمله روسیه به اروپا در کوتاه‌مدت «بسیار بعید» است ، تا حدودی به این دلیل که مسکو مجبور است سربازان خود را در اوکراین نگه دارد، و اگر غرب نیروهای خود را در شرق اروپا افزایش دهد، حمله روسیه بعید خواهد بود.

استونی و سایر کشورهای بالتیک پس از آنکه مسکو شبه‌جزیره کریمه متعلق به اوکراین را در سال 2014 به خاک روسیه منضم کرد، بودجه نظامی خود را بیش از 2 درصد افزایش داده‌اند، و اعضای ناتو نیز حضور خود را در آن کشورها تقویت کرده‌اند.

آلمان، در اولین استقرار دائمی خارجی نظامی خود از زمان جنگ جهانی دوم، تا سال 2027 قصد دارد 4800 سرباز جنگی در منطقه بالتیک مستقر کند. رئیس سازمان اطلاعاتی استونی گفت ناتو و متحدان برای مقابله با تهدید روسیه در «مسیر درست» حرکت می‌کنند.

روزین در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ، نامزد پیشرو جمهوری‌خواهان در کارزار ریاست جمهوری ایالات متحده، مبنی بر عدم دفاع از متحدان ناتو در صورت حمله روسیه به آنها، چنین حرف‌هایی را «کاملا مضر» دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید