نشست سه کشور اروپایی برای مقابله با کمپین «دستکاری اطلاعات» توسط روسیه

فرانسه از کشف یک شبکه سازمان‌یافته و هماهنگ تبلیغاتی روسیه علیه کشورهای اروپایی و آمریکا به منظور فریب افکار عمومی اروپا و مشخصا فرانسه خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در چارچوب ارتقای امنیت اطلاعات میان فرانسه، المان و لهستان، پاریس دوشنبه 23 بهمن، میزبان نشستی سه‌جانبه با هدف پی‌ریزی همکاری‌ جدید مقابل کمپین اطلاعاتی روسیه بود.

در این نشست که در چارچوب «مثلث وایمار» که در سال 1991 برای همکاری در مسائل اروپایی برپا شد، استفان سژورنه، وزیر خارجه فرانسه، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان و رادوسلاو سیکورسکی همتای لهستانی آنها حضور داشتند.

فرانسه از کشف یک شبکه سازمان‌یافته و هماهنگ تبلیغاتی روسیه علیه کشورهای اروپایی و آمریکا به منظور فریب افکار عمومی اروپا و مشخصا فرانسه خبر داد. این شبکه که از به‌اصطلاح «پورتال دیجیتال اطلاعات» تشکیل‌شده، دارای محتوایی در قالب حمایت از تهاجم روسیه به اوکراین و مخدوش‌کردن چهره مقامات اوکراینی با هدف ضربه‌زدن به فرانسه و منافع آن است.

193 وب‌سایت روسی

سژورنه، در ابتدای سخنانش در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «روسیه به دنبال تخریب وحدت اروپا است».

سژورنه افزود: «193 وب‌سایت روسی وجود دارد که یک پورتال دیجیتال پنهان را برای دستکاری داده‌ها و اطلاعات نادرست تشکیل داده و در آستانه انتخابات اروپا، مورد استفاده قرار خواهد گرفت».

وزیر خارجه فرانسه خاطرنشان کرد: « ما پاسخ لازم را از طریق یک سیستم (اطلاعات) برای مبارزه با دستکاری روسیه آماده کرده‌ایم».

به‌گفته سژورنه« روسیه می‌خواهد با خلط حقایق با فریب از طریق اطلاعات گمراه‌کننده، دموکراسی‌های ما را از درون خالی سازد».

نقل مطالب از دیگر حساب‌های کاربری

در گزارش «سازمان مبارزه با مداخله دیجیتال خارجی فرانسه» آمده است که این شبکه، حاوی 193 وب‌سایت است که خروجی با محتوای نوآورانه تولید نمی‌کنند، بلکه به طور مداوم مطالبی را نشر می‌دهند که اکثرا آنها توسط حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی احزاب روسی یا طرفدار روسیه، خبرگزاری‌های روسی و وب‌سایت‌های رسمی نهادها یا طرف‌های داخلی روسیه تولید می‌شود.

در پایان این نشست سه‌جانبه برپاشده در نزدیکی پاریس، فرانسه، آلمان و لهستان بر افزایش همکاری میان وزارتخانه‌های ذیربط در همه زمینه‌ها و ایجاد برنامه هشدار و واکنش میان این سه کشور در خصوص دستکاری داده‌ها و مداخلات آنلاین خارجی توافق کردند.

همچنین بسیج تلاش‌های اتحادیه اروپا در این زمینه برای ایمن‌سازی پلتفرم‌های اینترنتی و انجام اقدامات موثر به ویژه با نزدیک شدن به انتخابات اروپا نیز مورد تاکید قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید