ترامپ خواستار مداخله دادگاه عالی آمریکا در موضوع مصونیت وی شد

وکلای ترامپ هشدار دادند که برگزاری یک محاکمه جنایی چندین‌ماهه علیه وی توانایی ترامپ در مبارزات انتخاباتی را به شدت کاهش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ روز دوشنبه از دادگاه عالی ایالات متحده خواست تا تصمیم دادگاه واشینگتن در رد ادعای وی مبنی بر مصونیت از پیگرد قانونی به دلیل تلاش برای لغو شکست خود در مقام ریاست جمهوری در انتخابات 2020 را متوقف کند.

به گزارش «رویترز»، ترامپ که به دنبال کسب مجدد کرسی ریاست جمهوری در انتخابات 5 نوامبر ایالات متحده است، از قضات خواست تا حکم 6 فوریه هیئتی متشکل از سه قاضی دادگاه استیناف ناحیه کلمبیا مبنی بر رد ادعای وی درباره مصونیت رئیس‌جمهوری از تعقیب قضایی را متوقف کنند.

وکلای ترامپ در گزارشی به دیوان عالی هشدار دادند که برگزاری یک محاکمه جنایی چندین‌ماهه علیه ترامپ در اوج فصل انتخابات، توانایی وی در مبارزات انتخاباتی علیه جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا را به شدت کاهش می‌دهد.

ترامپ که اولین رئیس‌جمهوری پیشین آمریکاست که تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای به چالش کشیدن بایدنِ دموکرات است که در سال 2020 وی را شکست داد.

به گفته رویترز، کُند کردن روند پیگرد قضایی می‌تواند به نفع ترامپ باشد، چرا که اگر او در انتخابات نوامبر پیروز شود و به کاخ سفید بازگردد، می‌تواند از اختیارات ریاست‌جمهوری برای خاتمه دادن به پیگرد قانونی خود استفاده کند، یا به طور بالقوه خود را برای انجام هرگونه خلاف فدرالی عفو کند.

وکلای ترامپ تصویری تیره و تار ترسیم کردند – که البته توسط دادگاه استیناف کلمبیا رد شده است – که اگر پیگرد قضایی وی ادامه پیدا کند، روسای جمهوری آمریکا از این به بعد در برابر «پیگرد با انگیزه سیاسی، اخاذی، باج‌گیری، و موارد دیگر» هیچ‌گونه مصونیتی نخواهند داشت.

به گفته وکلای ترامپ: «بدون مصونیت از تعقیب کیفری، ریاست جمهوری چنانکه آن را می‌شناسیم از میان خواهد رفت. هر تصمیمی از سوی رئیس‌جمهوری درباره یک موضوع بحث برانگیز سیاسی، پس از تغییر دولت با تهدید طرف مقابل به پیگرد قضایی مواجه خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید