ایلان ماسک فروش «استارلینک» به ارتش روسیه را تکذیب کرد

سازمان اطلاعات نظامی اوکراین گفته بود که نیروهای مهاجم روسی از پایانه‌های استارلینک برای جهت‌یابی حملات خود به اوکراین استفاده می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایلان ماسک، میلیاردر کارآفرین آمریکایی و بنیانگذار کمپانی فناوری «اسپیس ایکس»، در واکنش به گزارش‌های امنیتی اوکراینی، روز دوشنبه فروش پایانه‌های ماهواره‌ای «استارلینک» ساخت شرکت خود به ارتش روسیه را تکذیب کرد.

به گزارش «یورونیوز»، ماسک در شبکه اجتماعی «ایکس» خود نوشت: «برخی گزارش‌های خبری نادرست ادعا می‌کنند که اسپیس ایکس ترمینال‌های استارلینک را به روسیه فروخته است. این کاملاً نادرست است. تا آنجایی که می‌دانیم، هیچ پایانه استارلینکی به طور مستقیم یا غیرمستقیم به روسیه فروخته نشده است.»

سازمان اطلاعات نظامی اوکراین روز یکشنبه گفته بود که نیروهای مهاجم روسی از پایانه‌های استارلینک برای جهت‌یابی حملات خود به اوکراین استفاده می‌کنند. این سازمان محتویات آنچه که گفت‌و‌گوی شنود شدهٔ دو سرباز روسی درباره استفاده از استارلینک نامید را به عنوان سندی بر این مدعا منتشر کرد.

کرملین روز دوشنبه در واکنش به گزارش‌های امنیتی اوکراینی اعلام کرد که مسکو سیستم استارلینک تولیدشده توسط اسپیس ایکس را برای استفاده در روسیه تایید نکرده است، و افزود که وارد بحث بین کی‌یف و ماسک نخواهد شد.

پایانه‌های استارلینک، که از مجموعه‌ای از ماهواره‌های شرکت اسپیس ایکس برای ارائه ارتباطات پُرسرعت اینترنتی استفاده می‌کنند، از زمان آغاز جنگ نقشی حیاتی در برتری اطلاعاتی ارتش اوکراین در برابر نیروهای متجاوز روسی داشته‌اند.

با این حال، طی هفته‌های اخیر گزارش‌های متعددی مبنی بر استفاده نیروهای روسی از استارلینک در جبهه جنگ با اوکراین توسط رسانه‌های اوکراینی منتشر شده است. این گزارش‌ها اسپیس ایکس را وادار کردند تا در 8 فوریه بیانیه‌ای صادر کند و بگوید که هیچ‌گونه تجارتی با دولت روسیه یا ارتش آن کشور انجام نمی‌دهد.

به گفته یورونیوز، همچنانکه مسکو در فرار از تحریم‌های بین‌المللی مهارت بیشتری پیدا می‌کند و با کمک کشورهای ثالث به تکنولوژی‌های تحریمی دست پیدا می‌کند، وجود قطعات فناوری غربی در زرادخانه روسیه به طور مرتب افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید