نخست وزیر پیشین فنلاند رئیس‌جمهوری این کشور شد

رئیس‌جمهوری فنلاند در تدوین سیاست خارجی و امنیتی، به ویژه در قبال کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مانند آمریکا، روسیه و چین، نقش دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

الکساندر استاب، نخست‌وزیر پیشین فنلاند، با پیروزی برابر پکا هاویستو، وزیر خارجه پیشین این کشور، در دور دوم انتخابات ریاست‌ جمهوری فنلاند که روز یکشنبه برگزار شد، به ریاست جمهوری این کشور رسید.

به گزارش «یورونیوز»، استاب که از حزب محافظه‌کار ائتلاف ملی است، با کسب بیش از 51 درصد آراء در برابر 48 درصد هاویستو از حزب چپ سبز، توانست به ریاست جمهوری برسد. وظیفه اصلی برنده انتخابات هدایت سیاست خارجی و امنیتی این عضو جدید «ناتو» در بحبوحه تهاجم همه‌جانبه روسیه به اوکراین است.

استاب و هاویستو تا حد زیادی درباره سیاست خارجی و اولویت‌های امنیتی فنلاند توافق دارند. این‌ها شامل حفظ موضع سخت در برابر روسیه، که 1340 کیلومتر مرز مشترک با فنلاند دارد، و تقویت روابط امنیتی با ایالات متحده، و کمک به اوکراین است.

برخلاف اکثر کشورهای اروپایی، رئیس‌جمهوری فنلاند در تدوین سیاست خارجی و امنیتی، به ویژه در قبال کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مانند ایالات متحده، روسیه و چین، قدرت اجرایی دارد.

به گفته یوونیوز، رئیس دولت فنلاند همچنین فرماندهی ارتش این کشور را بر عهده دارد، که به ویژه در بحبوحه شرایط جنگی اروپا پس از حمله روسیه به اوکراین، و تغییر موقعیت ژئوپلیتیکی فنلاند که در آوریل 2023 به ناتو پیوست، مهم است.

استاب در دور اول انتخابات در 28 ژانویه با 27.2 درصد آرا مقام اول را به خود اختصاص داد، و هاویستو با 25.8 درصد آرا دوم شد. دور دوم انتخابات لازم شد زیرا هیچ یک از نامزدها بیش از نیمی از آراء را در دور اول 28 ژانویه به دست نیاوردند. بیش از چهار میلیون نفر شهروند فنلاندی واجد شرایط رای دادن بودند.

استاب اکنون جانشین ساولی نینیستو، رئیس‌جمهوری محبوب فنلاند خواهد شد که دومین دوره شش ساله‌اش در ماه مارس به پایان می‌رسد. نینیتسو خودش واجد شرایط انتخاب مجدد نبود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید