بایدن اظهارات ترامپ درباره «ناتو» را محکوم کرد

ماده 5 پیمان ناتو می‌گوید که حمله نظامی به یکی از اعضای اتحاد، حمله علیه تمام آنها تلقی می‌شود، و مکانیسم دفاع جمعی را فعال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و دیگر مقامات ارشد غربی روز یکشنبه به شدت اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا درباره «ناتو» را محکوم کردند. ترامپ گفته بود اگر اعضای این اتحاد نظامی-امنیتی هزینه دفاع از خود را نپردازند، آمریکا در برابر تهاجم احتمالی روسیه از آنها واکنشی نشان نخواهد داد.

به گزارش «رویترز»، بایدن روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت: «رهبری آمریکا در عرصه جهانی و حمایت از متحدان ما برای حفظ امنیت مردم آمریکا در خانه حیاتی است. اگر رقیب من، دونالد ترامپ، دوباره به قدرت برسد، مثل روز روشن است که در صورت حمله روسیه، متحدان ناتوی ما را رها خواهد کرد و به روسیه اجازه خواهد داد تا هر کاری دلش می‌خواهد با آنها بکند.»

اظهارات ترامپ همچنین با واکنش دیگر اعضای ناتو و متحدان ایالات متحده در اروپا مواجه شد. وزارت خارجه آلمان در پی اظهارات ترامپ پیام «یکی برای همه و همه برای یکی» را با هشتگ «با هم نیرومندتریم» در حساب کاربری انگلیسی «ایکس» خود منتشر کرد.

ولادیسلاو کوسینیاک-کامیش، وزیر دفاع لهستان نیز در این باره گفت: «شعار ناتو یکی برای همه، همه برای یکی، تعهدی ملموس است. تضعیف اعتبار کشورهای متحد به معنای تضعیف کل ناتو است. هیچ کارزار انتخاباتی نباید بهانه‌ای برای بازی با امنیت اتحاد باشد».

شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز گفت اظهارات بی‌پروای ترامپ درباره امنیت ناتو و نادیده گرفتن ماده 5 فقط به نفع پوتین است. ماده 5 پیمان ناتو می‌گوید که حمله نظامی به یکی از اعضای اتحاد، حمله علیه تمام آنها تلقی می‌شود، و مکانیسم دفاع جمعی را فعال می‌کند.

گفتنی است که 31 عضو ناتو بر سر هدف هزینه کردن حداقل 2 درصد از تولید ناخالص ملی خود برای دفاع جمعی به توافق رسیده‌اند، اما بر اساس برآوردهای ناتو، تنها 11 عضو تاکنون حاضر به هزینه کردن این میزان بودجه دفاعی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید