منابع العربیه: حملات آمریکا علیه حوثی‌ها پیامی به تهران برای توقف تهدید کشتیرانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک مقام وزارت دفاع آمریکا که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با العربیه هدف حملات آمریکا علیه حوثی‌ها را فرستادن پیامی به تهران برای توقف تهدید کشتیرانی دانست و گفت: «هدف میدانی از این عملیات، ضربه زدن به تونایی‌های حوثی‌ها است و واضح است که ما توانسته‌ایم قدرت آنها برای انجام حملات پیچیده را مختل کنیم.»

این مقام پنتاگون تاکید کرد که «هدف ایالات متحده حمله به حوثی‌ها نیست، بلکه برهم زدن توانایی و ارسال پیام به تهران است تا به حوثی‌ها بگوید که باید حمله به کشتی‌ها و تهدید ناوبری بین‌المللی را متوقف کنند.»

ایالات متحده چندین هفته است برای مقابله با تهدید شبه‌نظامیان حوثی برای کشتیرانی در دریای سرخ وارد عمل شده است.

شاخص پیشرفت عملیات آمریکا و بریتانیا، بیانیه‌های سازمان امنیت دریایی بریتانیا است که جزییات حملات یا تهدیدها علیه ناوبری بین‌المللی را گزارش می‌دهد.

این سازمان در روزهای نهم و دهم ماه فوریه جاری اعلام کرد، هیچ گزارشی از تهدید علیه کشتی‌های تجاری دریافت نکرده است.

آخرین تهدید دریایی در 6 ژانویه اتفاق افتاد که انفجاری در نزدیکی یکی از کشتی‌ها بدون هیچ‌گونه آسیبی گزارش شد.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در گزارشات خود از بمباران پایگاه‌ها و موشک‌های آماده شلیک حوثی‌ها قبل از پرتاب آنها خبر داد.

کاهش تهدید حوثی‌ها

پس از یک ماه از عملیات مشترک علیه حوثی‌ها، آمریکایی‌ها و متحدان آن می‌توانند اعلام کنند، که این عملیات پیشرفت‌هایی داشته و خطر شبه‌نظامیان حوثی علیه کشتیرانی بین المللی را کاهش داده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا دو روز پیش، آمار کلی از عملیات را ارائه کرد و به گفته او نیروهای آمریکایی، 100 موشک، سکوهای پرتاب، چندین مرکز ارتباطی، پهپادها، رادارهای دریایی، انبارهای اسلحه و مهمات حوثی‌ها را بمباران و منهدم کردند.

مقام پنتاگون در این باره به شبکه «العربیه» گفت: «ما تنها به عملیات نظامی بستده نمی‌کنیم بلکه در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی نیز به دنبال تغییر محاسبات حوثی‌ها هستیم.»

زرادخانه حوثی‌ها

شبه‌نظامیان حوثی زرادخانه بزرگی از موشک‌ها و پهپادها دارند که آمریکا به دنبال استقرار نیروهای هوایی و دریایی خود برای چندین ماه‌ در سواحل یمن است تا عملیات پرهزینه و زمان‌بری را برای ضربه زدن به این توانایی‌ها انجام دهد.

اکنون آمریکایی‌ها در عملیات نظامی به لحظه‌ای رسیده‌اند که می‌توانند به حوثی‌ها و حامیان ایرانی‌اش بگویند که تهدیدها و حمله علیه کشتی‌ها فایده‌ای ندارد و بهتر است که حملات خود را متوقف کنند.

آمریکایی‌ها همچنین متقاعد شده‌اند اراده بین‌المللی واضحی برای مقابله با تهدیدات حوثی‌ها وجود دارد و طرف‌های متعددی در منطقه برای مقابله با ارسال کمک‌های نظامی ایرانی‌ها آماده همکاری هستند.

طبق گزارش‌ها، مسیر دریایی اکنون برای قاچاق تجهیزات ایرانی به گروه شبه‌نظامیان حوثی تقریبا بسته شده است.

انبارهای مستحکم و قوی

شماری از مقامات سابق آمریکا در یمن در مصاحبه‌هایی جداگانه‌ به «العربیه» گفتند، حوثی‌ها سلاح‌هایی که از ارتش سابق یمن پس از اشغال صنعا مصادره کردند را در انبارهای مستحکمی پنهان کرده‌اند.

این مقامات با اشاره به اینکه این انبارها در برابر حملات آمریکا مقاومند، می‌گویند که حوثی‌ها می‌توانند با این سلاح‌ها نبرد را برای مدت طولانی ادامه دهند، زیرا در سال‌های گذشته به تکنیک‌های حمله و مخفی شدن عادت کرده‌اند و اکنون توانایی تولید سلاح و پهپادهایی را بدون نیاز قاچاق از ایران دارند.

یک مقام یمنی بر این باور است که آمریکا برای تضعیف حوثی‌ها باید در دو حوزه اقدام کند؛ اول اینکه، گروهی از کارشناسان شبه‌نظامیان که در ایران آموزش دیدند و مدیریت عملیات و حملات را بر عهده دارند ترور کند.

اما حوزه دوم از نظر او، حمایت جدی از نیروهای دولت قانونی یمن برای اداره مناطق تحت کنترل خود و محاصره حوثی‌ها ارائه کند تا به عنوان جایگزینی معتبر در میان یمنی‌ها تبدیل شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید