در پی گزارش دادگستری آمریکا؛ پزشکان خواستار اجرای آزمایش سلامتی عقلی بایدن شدند

تحقیقات قضایی: بایدن دوره‌های مهمی مانند خدمتش به عنوان معاون رئیس‌جمهوری و فوت پسرش را به یاد نمی‌آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

در پی گزارش وزارت دادگستری آمریکا که پرسش‌های جدی درباره سلامتی عقلی جو بایدن رئیس جمهوری این کشور مطرح کرد، پزشکان روز جمعه خواستار آزمایش سلامت عقلی برای او شدند.

در گزارش وزارت دادگستری ایالت متحده آمده است که بایدن 81 ساله «مردی مسن با حافظه‌ای ضعیف» توصیف شده که سال‌هایی که او معاون رئیس‌جمهوری بود را به خاطر نمی‌آورد و حتی نمی‌تواند مرگ پسرش «بو» که چند سال پیش اتفاق افتاده است را به یاد بیاورد.

مقدمه‌ای برای بیماری «زوال عقل»

بخش پزشکی وزارت دادگستری همچنین در گزارش خود تاکید کرده که فراموش کردن وقایع کلیدی مانند مرگ یکی از عزیزان، «نشانه زوال شناختی و پیش‌‌زمینه‌ای برای زوال عقل» است.

پزشکان از بایدن خواستند تحت آزمایش‌های شناختی قرار گیرد تا «به مردم ثابت کند» از نظر ذهنی و عقلی سالم است.

این در حالی است که بایدن روز پنجشنبه در اقدامی غیرمعمول با عصبانیت، خطاب به مردم آمریکا ضمن انتقاد شدید از گزارش وزارت دادگستری، به شهروندان حاضر در سخنرانی گفت: «من می‌دانم دارم چه کار می‌کنم» وافزود: «حافظه‌ام خوب است».

السیسی رئیس جمهوری مکزیک!

با این حال، بایدن لحظاتی بعد در همان سخنرانی در اشتباهی خیره‌کننده، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر را رئیس جمهوری مکزیک خطاب کرد.

بایدن در پاسخ به سوالی درباره وضعیت ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه گفت: « فکر می‌کنم، همانطور که شما می‌دانید در ابتدا، السیسی رئیس‌جمهوری مکزیک، نمی‌خواست گذرگاه را برای ورود کمک‌های بشردوستانه باز کند، من با او صحبت کردم و او را متقاعد کردم که گذرگاه رفح را باز کند».

بایدن همچنین در رنگ‌های سیاسی نیز مرتکب اشتباه شد و گفت: «من رئیس جمهور همه خواهم بود، چه در ایالت قرمز یا ایالت سبز زندگی کنید».

نگرانی‌ها در مورد سلامت رئیس‌جمهوری آمریکا پس از یک هفته مملو از گاف‌های تکان‌دهنده او به اوج خود رسیده، به ویژه آنکه او چندین در سخنانش نام رهبران خارجی فوت شده را به جای رهبران زنده فعلی اشتباه عنوان کرد.

دکتر استیوارت فیشر، متخصص بیماری‌های داخلی در نیویورک در این باره به روزنامه «دیلی میل» گفت که آزمایش شناختی برای رئیس جمهوری آمریکا بسیار طول کشید. او به طور غیر مستقیم خطاب به بایدن گفت: «اگر می‌خواهید به مردم ثابت کنید که از نظر روحی و جسمی سالم هستید، باید به آنها نشان دهید، شما در بالاترین مقام کشور هستید و باید توانایی فعالیت را داشته باشید».

فعال کردن ماده 25 قانون اساسی

در همین راستا، ریک اسکات و مارجوری تیلور گرین دو نماینده جمهوریخواه روز پنجشنبه از دولت بایدن خواستند تا متمم 25 قانون اساسی را به اجرا بگذارند که به موجب آن چنانچه رئیس جمهوری برای انجام وظیفه مناسب نباشد، باید برکنار شود.

این ماده قانونی به معاون رئیس جمهوری و هیئت وزیران این اختیار را می‌دهد، در صورتی که فرمانده کل قوا دیگر برای این سمت مناسب نباشد، او را با اکثریت آرا از سمتش برکنار کنند. البته این اصل در تاریخ ایالات متحده هرگز اجرا نشد.

برای استناد به اصل بیست و پنجم، معاون رئیس‌جمهوری همراه با اکثریت مقام‌های اصلی بخش‌های اجرایی یا هر نهاد دیگری که کنگره طبق قانون مقرر می‌دارد، باید بیانیه‌ای به صورت کتبی مبنی بر عدم توانایی رئیس‌جمهوری صادر کنند تا کنگره به موجب آن، معاون رئیس جمهوری را فوراً سرپرست رئیس جمهوری اعلام کند.

در سال 2018 درخواست‌هایی برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین به همین دلیل وجود داشت که او از نظر ذهنی برای این سمت مناسب نیست.

دکتر جین اورینت، مدیر اجرایی انجمن پزشکان و جراحان آمریکایی، به دیلی میل گفت: «من فکر می کنم اصلاحیه 25 یک اصلاحیه سیاسی است و بعید است که اتفاق بیفتد». او خواستار انجام «آزمون‌های شناختی پایه بر بایدن و انتشار عمومی آنها شد.

روز پنج‌شنبه، تحقیقاتی قضایی درباره سوء استفاده بایدن با اسناد محرمانه طبقه‌بندی شده که مدت‌ها نهادها و رسانه‌های امریکایی منتظر آن بودند، منتشر شد. طبق این تحقیقات «بایدن زمانی را که معاون رئیس‌جمهوری بود را به یاد نمی‌آورد، او در اولین روز مصاحبه فراموش می‌کرد که دوره معاونت ریاست جمهوری او چه سالی شروع و چه سالی به پایان ‌رسید. بایدن حتی به یاد نداشت که پسرش بو، چه زمانی درگذشت».

یکی از دلایلی که بازرسان اتهامی علیه بایدن مطرح نکردند این بود که «در محاکمه، بایدن احتمالاً خود را به عنوان یک مرد مسن دلسوز و خوش نیت با حافظه ضعیف به هیئت منصفه معرفی کرده بود.

اعتبار گزارش وزارت دادگستری

دکتر اورینت در باره گزارش دادگستری گفت که انتقادها و حملات قبلی جمهوری خواهان بر سر سلامتی شناختی و عقلی بایدن را می توان جناحی سیاسی قلمداد کرد، اما نتیجه گیری وزارت دادگستری یک مسئله بالقوه و محوری است زیرا چیزی که از وزارت دادگستری صادر شود اعتبار بیشتری از آنچه بسیاری از افراد متعصب حزبی یا سیاسی صادر شود، دارد.

گاف‌های جو بایدن ؛ دیدار با شخص متوفی

در اجلاس سران گروه 7 در سال 2021، بایدن گفت که با «هلموت کول» صدراعظم مرده آلمان ملاقات کرد و با او صحبت کرد در صورتی که کول در سال 2017 درگذشت و در اجلاس 2021 حضور نداشت.

بایدن با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در اجلاس G7 ملاقات کرد، اما کول در 16 ژوئن 2017 درگذشت و از سال 1998 به عنوان صدراعظم خدمت نکرده بود.

فراموش کردن نام حماس

روز سه‌شنبه، بایدن در یک کنفرانس مطبوعاتی دیگر دچار لغزش شناختی شد و حتی نام حماس را فراموش کرد که در مورد مذاکرات گروگان‌گیری بین این جنبش و اسرائیل سوالی پرسیده شد.

اشتباه گرفتن ماکرون با میتران رئیس جمهوری فقید فرانسه

بایدن که روز یکشنبه در لاس وگاس صحبت می کرد حکایتی درباره حضور در اجلاس بریتانیا در ژوئن 2021 نقل کرد اما به جای امانوئل مکرون، رئیس جمهور فعلی فرانسه، نام فرانسوا میتران، رئیس جمهور فقید فرانسه که در سال 1996 درگذشت، را به زبان آورد.

یکی از پزشکان گفت: «تشخیص آن دسته از بیمارانی که علائم سریع زوال عقل دارند دشوار است، اما یادآوری گفت‌وگو با رهبران متوفی جهان نگران کننده است».

او افزود: «اگر دادستان به دلیل ضعف حافظه و ضعف فردی حاضر به تعقیب قضایی بایدن نباشد، به نظرم بایدن در انجام وظایف خود در آینده با مشکل جدی مواجه خواهد شد».

علائم نگران کننده

دکتر آرثر اولیوا، روانپزشک دانشگاه لوئیزویل در کنتاکی، در کانال تلویزیونی گفت: «اینکه بایدن زمانی که معاون رئیس جمهوری بود را به یاد نمی‌آورد، نگران‌کننده‌ترین خبری است که درباره حافظه بایدن تا حالا شنیده‌ام».

رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری آینده سال 2024 مدت هاست با این سوال روبرو بوده‌اند که چه زمانی یک اشتباه لفظی از یک اشتباه عادی به دلیلی برای نگرانی واقعی تبدیل می شود؟

ترامپ و اشتباهات کلامی

ترامپ نیز طی مبارزات انتخاباتی سهمی از گاف‌های لفظی داشت اما به نظر می‌رسد که نگرانی در رابطه با وضعیت روانی او در میان هوادارانش نسبت به نگرانی رای دهندگان به بایدن بسیار کم‌تر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید