نواز شریف و عمران خان دو رقیب انتخابات پاکستان اعلام پیروزی کردند

عمران خان با انتشار پیامی صوتی و تصویری که با هوش مصنوعی ساخته شده اعلام پیروزی در انتخابات را کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نواز شریف، نخست‌وزیر اسبق پاکستان، با اعلام پیروزی خود در انتخابات سراسری این کشور جمعه 20 بهمن، گفت که حزب متبوعش «مسلم لیگ» بیشترین آرا در انتخابات را به دست آورده و به دنبال تشکیل حکومت ائتلافی است. هم‌زمان، عمران‌خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان که اکنون به اتهامات «افشای اسرار دولتی» در زندان است، پیروزی خود در انتخابات این کشور را در پیامی صوتی و تصویری که با هوش مصنوعی ساخته شده، در رسانه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد.
عمران خان همچنین در نامه‌ای به وکلای خود ادعای پیروزی قطعی رقیب خود نواز شریف در انتخابات را رد کرد و از حامیان خود خواست تا این پیروزی را جشن بگیرند.
به گزارش خبرنگار «العربیه»، نامزدهای مستقل حزب « تحریک انصاف» مورد حمایت عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان، پس از شمارش آرا، ۹۲ کرسی از ۲۶۶ کرسی مجلس نمایندگان فدرال را به دست آوردند در حالی که حزب «مسلم لیگ» نواز شریف، نخست وزیر اسبق پاکستان، 64 کرسی و حزب «مردم پاکستان» به رهبری بلاول بوتو زدرای 50 کرسی را به دست آوردند.
حامیان عمران خان، نخست وزیر پیشین، در روز جمعه پس از شمارش بیش از نیمی آرا، با اختلاف اندکی در صدر نتایج انتخابات این کشور قرار گرفتند.
خبرگزاری «فرانسه» گزارش داد که نتایج رسمی اولیه در انتخابات پارلمانی نشان داد که نامزدهای مستقل وفادار به حزب «تحریک انصاف» پاکستان به رهبری عمران خان پس از شمارش آرا در 136 کرسی از 266 ناحیه، 49 کرسی به دست آوردند، در حالی که این رقم برای حزب مسلم لیگ پاکستان 42 کرسی و 34 کرسی برای حزب مردم پاکستان بود.
انتخابات برای رقابت جهت کسب 265 کرسی از 266 کرسی مجلس ملی برگزار شد و هر حزب سیاسی برای تضمین اکثریت با اختلاف اندک به 133 کرسی نیاز دارد.
به گزارش شبکه پاکستانی «جیو نیوز»، اسحاق دار، دستیار حزب مسلم لیگ پاکستان - شاخه نواز شریف، ممکن است شریف یک دولت ائتلافی با نامزدهای مستقل تشکیل دهد.

اسحاق دار گفت: «من مطمئن هستم که ما به تنهایی قادر به تشکیل دولت تشکیل باشیم.»
اعلام نتایج انتخابات پاکستان، جمعه پس از رای‌گیری در روز پنج‌شنبه که با خشونت‌های پراکنده، بسته‌شدن سرویس‌های تلفن همراه و به حاشیه‌راندن عمران خان و حزبش همراه بود، به‌تعویق افتاد.
نظرسنجی‌های قبلی نشان می‌داد که نامزدهای مستقل مورد حمایت عمران خان در 336 حوزه‌ انتخابات پارلمان فدرال و پارلمان‌های ایالتی کشور، پیشتاز هستند.
روز پنج‌شنبه پاکستان شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی بود که روند شمارش آرای اخذ شده از شامگاه آغاز شد. حدود 128 میلیون رای‌دهنده ثبت نام‌شده برای انتخاب 336 نماینده پارلمان فدرال و تجدید شوراهای ایالتی، به پای صندوق‌های رای رفتند.
نظرسنجی‌ها در پی کمپین انتخاباتی ضعیف ناشی از زندانی‌شدن عمران خان و مشاجرات حزب «تحریک انصاف» او با نهاد نظامی پاکستان، میزان پائین مشارکت مردمی را پیش‌بینی کردند.
انتظار می‌رفت حزب «مسلم لیگ» شاخه نواز شریف بنیانگذار 74 ساله حزب مسلم لیگ ارتباط خوبی با ژنرال‌های ارتش در پاکستان دارد.
شایان ذکر است برای تضمین امنیت در انتخابات، روز پنج‌شنبه، بیش از 650000 نفر از نیروهای ارتش، شبه‌نظامیان و پلیس در شعبه‌های اخذ رای و اماکن حساس مستقر شدند.

این تدابیر امنیتی همزمان و پس از آن اتخاذ شد که چهارشنبه طی دو بمب‌گذاری که ساعاتی بعد گروه «داعش» مسئولیت آن را بر عهده گرفت، 28 نفر در خارج از دفاتر نامزدها در جنوب غربی پاکستان نفر کشته و 30 نفر دیگر مجروح شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size