معاون بایدن گزارش بازپرس ویژه را ناموجه و با انگیزه سیاسی دانست

کاخ سفید اعلام کرد که بایدن به زودی یک کارگروه را برای «تضمین تدابیر بهتر» با هدف محافظت از مواد طبقه‌بندی شده در زمان تغییر دولت‌ها در آمریکا، منصوب خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به اظهارات رابرت هور، بازپرس ویژه وزارت دادگستری ایالات متحده در مورد سلامت عقلی بایدن، این اظهارات «غیر دقیق» و «ناشایست» و «با انگیزه سیاسی» را توصیف کرد.

کامالا هریس، معاون بایدن شامگاه جمعه 20 بهمن، با انتقاد از مفاد گزارش بازپرس ویژه را «با انگیزه سیاسی» و «ناموجه» خواند و گفت ادعاها در مورد سوء تعامل بایدن با اسناد محرمانه و زیر سئوال‌بردن حافظه او تاکید کرد که ابراز تردید نسبت به سن و سال و حافظه رئیس جمهوری، با قصد و غرض سیاسی انجام گرفته است.
کاخ سفید نیز اعلام کرد که بایدن یک کارگروه را برای حفاظت از اسناد طبقه‌بندی شده هنگام جابجایی دولت‌ها، تشکیل خواهد داد.
گزارش رابرت هور، بازپرس ویژه، جنجال‌هایی را در سال انتخاباتی جاری به دنبال داشت و پرسش‌هایی را در مورد سن و سال بالای بایدن(81 ساله) مطرح کرد که این هفته در بیان نام تعدادی از رهبران جهان، به اشتباه افتاد.
هور در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در منصب دادستان کل مریلند خدمت می‌کرد.
گزارش هور ضمن ارائه شواهدی مبنی بر این که بایدن، اطلاعات فوق‌محرمانه را عامدانه نزد خود نگاه‌داشته، در عین حال خاطرنشان کرد این شواهد با استانداردهای اتهامات جنایی مطابقت ندارد.
در مقابل، ایان سامز، سخنگوی کاخ سفید با این بیان که بایدن در نگهداری اسناد در خانه خود اشتباه کرد، افزود که رئیس جمهوری به‌زودی یک کارگروه را برای «تضمین تدابیر بهتر» با هدف محافظت از مواد طبقه‌بندی شده در زمان تغییر دولت‌ها در آمریکا، منصوب خواهد کرد.
سامز گزارش مربوط به ضعف حافظه رئیس جمهوری را «مبهم»، «ناشایست» و «ضعیف» توصیف کرد و توضیح داد که بایدن حوادث بارز زندگی خود نظیر تاریخ مرگ پسرش بو یا دورانی که معاون اوباما بود را به یاد نمی‌آورد.
کامالا هریس در پاسخ به خبرنگاری در پایان مناسبتی در کاخ سفید برای جلوگیری از خشونت مسلحانه، تاکید کرد به عنوان دادستان سابق، اظهارات هور را «ناموجه، غیر دقیق و نامناسب» می‌داند.
هریس خاطرنشان کرد که دیدار دو روزه بایدن با هور بلافاصله پس از حمله حماس در 7 اکتبر به اسرائیل انجام شد.
هاریس با این بیان که این دیدار، لحظه دشواری برای فرمانده کل قوا آمریکا بود، افزود که ساعات طولانی را با بایدن و دیگر مسئولان ظرف روزهای بعدی داشته و بایدن در این همه دیدارها، کاملا مسلط بود.
هریس تاکید کرد: «نحوه توصیف رفتار رئیس جمهوری در این گزارش به‌کلی با حقیقت فاصله داشت و روشن است که ناموجه بوده و ناشی از قصد و غرض سیاسی است».
هریس در پایان اظهاراتش گفت که «هور باید از سطح صداقتی بالاتر از آنچه دیدیم برخوردار باشد».
سخنان هریس، یک روز پس از سخنرانی بایدن خطاب مردم بعد از صدور گزارش دادستان ویژه در مورد ضعف حافظه و مسن‌بودن او بود که طی آن با تاکید بر «خوب‌بودن حافظه‌اش»، از این که تاریخ مرگ پسرش در اثر سرطان مغزی در سال 2015 در 46 سالگی را فراموش کرده بود، به‌شت خشمگین به‌نظر می‌رسید.
بایدن هشتاد و یک ساله ، ضمن انتقاد شدید از محتوای گزارش هور در خصوص فراموشی تاریخ مرگ پسرش به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: « بسیار خب، من مردی سالمند هستم ولی می‌دانم چه‌کار می‌کنم. مشکل حافظه ندارم».
از سویی جان فترمن، سناتور دموکرات پنسیلوانیا، که دوره نمایندگی‌اش در انتخابات نوامبر، تعیین کننده خواهد بود، اقدام دادستان «منصوب‌شده از سوی ترامپ» به منظور «بی اعتبار کردن» بایدن را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید