مخالفت دولت بایدن با پیشنهاد پوتین برای مذاکره؛ عملا شاهد هیچ اقدامی نیستیم

سرویس اطلاعاتی آمریکا بر این باور است که پوتین تا انتخابات آینده و پیروزی ترامپ منتظر می‌ماند تا شروط بهتری برای مذاکره به او پیشنهاد شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، جمعه 20 بهمن، فراخوان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای مذاکره با هدف پایان دادن به جنگ در اوکراین را رد کرد.
این در حالی است که حمایت سیاسی چندانی از کمک نظامی آمریکا به کی‌یف وجود ندارد اما درعین حال بایدن نیز تمایل زیادی به امتیازدهی به مسکو از خود نشان نداده است.
پوتین در مصاحبه دو ساعته خود در کرملین با تاکر کارلسون، مجری سابق «فاکس نیوز»، ضمن دفاعی طولانی از تهاجم خود به اوکراین در فوریه 2022 ، تاکید کرد که برای حل و فصل دیپلماتیک این منازعه، آمادگی دارد.
پوتین در مصاحبه‌ای که پنجشنبه منتشر شد با این بیان که «آماده مذاکره هستیم»، افزود: « باید از رهبری کنونی اوکراین بخواهید که جنگ را متوقف کرده و پشت میز مذاکره بنشیند».
رهبر روسیه با ظاهری حق به‌جانب پس از شکست ضدحمله پرجار و جنجال اوکراین در تابستان گذشته سخن می‌گفت؛ آنهم در حالی که دولت بایدن برای جلب موافقت کنگره با اعطای کمک‌های نظامی مورد نیاز بیشتر به کی‌یف، در تکاپو است.
این اولین بار نیست که پوتین تمایل خود را برای مذاکره درباره سرنوشت اوکراین ابراز می‌کند ولی مقامات غربی مدت‌هاست در مورد نیات واقعی او ابراز تردید می‌کنند.
طبق گفته تحلیلگران به «نیویورک تایمز»، از آنجایی که این اولین مصاحبه پوتین با یک روزنامه نگار آمریکایی از زمان تهاجم بود، فراخوان او برای انجام گفت‌وگو، بازتاب بیشتری یافت.

ابراز تردید نسبت به نیت پوتین

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «ما و پرزیدنت زلنسکی بارها گفته‌ایم بر این باوریم که این جنگ از طریق مذاکره به پایان خواهد رسید ولی به‌رغم سخنان پوتین، هیچ تحرکی که نشان‌دهنده رویکرد او برای پایان‌دادن به این جنگ باشد را شاهد نبودیم. اگر او به‌واقع چنین تمایلی داشت، نیروهایش را عقب می‌کشید و حملات مداوم خود به اوکراین را متوقف می‌کرد».
مقامات آمریکایی پیش از این برآورد کرده بودند که پوتین تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر آینده، هیچ قصدی برای مذاکرات جدی ندارد و در انتظار می‌ماند تا ببیند آیا دونالد ترامپ، به کاخ سفید بازمی‌گردد تا شروط بهتری را به او پیشنهاد دهد».
ترامپ بهار گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود که درگیری «هولناک» در اوکراین باید فوراً پایان یابد و در صورت انتخاب مجدد، برای دستیابی به توافقی با هدف «پایان دادن به جنگ ظرف یک روز»، میانجی‌گری خواهد کرد.
دولت بایدن از تمایل اوکراین برای بازپس‌گیری اراضی اشغالی خود توسط روسیه از زمان تهاجم این کشور، حمایت کرده است که نزدیک به 18 درصد از خاک اوکراین را در اشغال دارد.
مسئولان آمریکایی همچنین تاکید دارند که با وجود بیش از 75 میلیارد دلار کمکی که ایالات متحده به اوکراین ارائه کرده، واشینگتن حق ندارد مشارکت کی‌یف در مذاکرات صلح را به این کشور دیکته کند.
در بیانیه شواری امنیت ملی آمریکا آمده است: «مسئله در نهایت به اوکراین بستگی دارد که در خصوص خط مشی خود در قبال مذاکرات، تصمیم بگیرد».
بسیاری از تحلیلگران نیز نیت پوتین را زیر سوال برده‌اند به طوری که سرگئی رادچنکو، کارشناس تاریخ روسیه در دانشکده مطالعات بین‌المللی پیشرفته «جانز هاپکینز»، می‌گوید که نباید به پوتین اعتماد کرد.

ترفند «حمله صلح»

به‌گفته رادچنکو، پوتین ممکن است دست‌اندرکار ترفند تاکتیکی حیله‌گرانه‌ای باشد که در دوران شوروی سابق معروف به «حمله صلح» بود تا از این طریق، چهره جهان‌پسندی را از خود نشان دهد با این مضمون که «بله، البته ما خواهان صلح هستیم و این تنها طرف دیگر است که مذاکره نمی‌کند».
برخی از مقامات غربی بر این باورند که روی خطاب پوتین هنگام صحبت درخصوص پایان جنگ از طریق مذاکره، ممکن است با مخاطبان داخلی خود باشد.
این در حالی است که نظرسنجی‌ها در روسیه نشان داده است، شهروندان روسی از دستیابی به راه حلی برای پایان دادن به این منازعه که به اقتصاد آنها ضربه زده و ده‌ها هزار قربانی برجای گذاشته، استقبال می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید