تایوان 6 بالن چینی بر فراز تنگه این جزیره را شناسایی کرد

تایوان این بالن‌ها را تهدید علیه امنیت هوانوردی و تلاشی برای جنگ روانی علیه شهروندان خود می‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع تایوان شنبه 21 بهمن، اعلام کرد 8 بالن چینی که از تنگه این جزیره در 24 ساعته گذشته عبور کردند، را شناسایی کرده است.
تایوان از آغاز ماه دسامبر گذشته از پرواز این بالن‌ها شکایت دارد و آن را تهدیدی علیه امنیت هوانوردی و تلاشی برای جنگ روانی علیه شهروندان تایوانی می‌داند.
وزارت خارجه تایوان در گزارش روزانه خود درباره فعالیت‌های نظامی چین اعلام کرد، اولین بالن بامداد روز جمعه گذشته 20 بهمن و آخرین بالن، شامگاه جمعه شناسایی شد.
بر اساس نقشه‌ای که وزارت خارجه تایوان منتشر کرد دو بالن از بخش شمالی این کشور عبور کردند، در حالی که برخی از بالن‌ها پس از نزدیکی به ساحل نزدیک ناپدید شدند و یکی از بالن‌ها، بر فراز دریا تا شمال این کشور پرواز کرد.
با این حال، وزارت دفاع چین روز شنبه 21 بهمن، در آغاز تعطیلات که مهمترین جشن چینی‌ها است، به درخواست‌ها برای اظهار نظر در این باره پاسخ نداد.
وزارت دفاع چین ضمن رد شکایت‌های مکرر تایوان از بالن‌ها در ماه گذشته اعلام کرد فرستادن این بالن‌ها برای «اهداف هواشناسی» است و افززود «بزرگ‌نمایی نقش آنها برای اهداف سیاسی مناسب نیست.»
جنگنده‌های چینی روزانه در تنگه تایوان از خط میانی که پیش‌تر به عنوان مانع شاخته می‌شد، پرواز می‌کنند، اما چین این خط را به رسمیت نمی‌شناسد.
احتمال استفاده چین از بالن‌ها برای اهداف جاسوسی در پی سقوط یک بالن چینی از سوی آمریکا در فوریه گذشته، در سطح جهان جنجالی شد، اما چین اعلام کرد که این بالن غیرنظامی بوده از مسیر خود منحرف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید