اظهار بی‌اعتمادی واشینگتن به نتانیاهو و اذعان به اشتباهات آمریکا در تعامل با جنگ غزه

کاخ سفید برای پشت سر گذاشتن اظهارات تند بایدن و مشاور امنیت ملی آمریکا در مورد اسرائیل تلاش می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید جمعه تلاش کرد تا انتقاد شدید جو بایدن، رئیس جمهوری و یک مقام ارشد امنیت ملی آمریکا علیه اسرائیل در مورد عملکرد دولت نتانیاهو، در جنگ چهار ماهه که هدف از آن نابودی حماس در غزه اعلام شده است، را کم اهمیت جلوه دهد.

بایدن شامگاه پنج‌شنبه 19 بهمن در گفت‌وگو با خبرنگاران، عملیات نظامی اسرائیل در غزه را «زیاده‌روی» توصیف کرد و گفت که درد و رنج مردم بی‌گناه «باید متوقف شود».

بایدن پیش‌تر از افزایش خسارت‌ها در میان غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده بود، انتقادات او از اسرائیلی‌ها اما کمرنگ بود.

«نیویورک تایمز» روز جمعه 20 بهمن گزارش داد، به یک فایل دست یافته که جان فاینر، معاون مشاور امنیت ملی در جریان دیدار با رهبران اقلیت مسلمان و عرب در ایالات متحده در هفته جاری «بی‌اعتمادی» خود را نسبت به دولت راست‌گرای نتانیاهو ابراز کرده است و شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز تایید کرد که اظهارات فاینر، همان‌طور که روزنامه «تایمز» گزارش داده «دقیق بود.»

در همین راستا، یکی از مقامات دولت ایالات متحده به «آسوشیتدپرس» گفت، فاینر به طور دقیق در مورد تعهد دولت نتانیاهو برای جستجوی راه‌حل تشکیل دو دولتی، پس از پایان جنگ صحبت کرده است.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی در بیانیه‌ای گفت:«رئیس جمهوری و فاینر نگرانی‌هایی که ما پیش‌تر در مورد خسارات جان فلسطینی‌ها در این جنگ داشتیم را منعکس کرده‌اند.»

واتسون افزود:«رئیس جمهوری از روزهای ابتدایی این درگیری توضیح داد، ما در هدف شکست حماس مشترک هستیم، اما اسرائیل تا حد امکان تاثیر عملیات‌های خود بر غیرنظامیان بی‌گناه را به حداقل برساند.»

اشتباهات دولت بایدن

وینر در این فایل ضبط‌ شده همچنین درباره «اشتباهاتی» که دولت بایدن در تعامل با جنگ اسرائیل کرده، صحبت به میان آورد و از این که دولت بایدن ممکن است در اوایل جنگ در «محاسبات کلی کاملاً ناکافی از میزان ارزش قائل شدن رئیس‌ جمهوری برای زندگی فلسطینیان» دچار خطا شده و «تأثیر بسیار مخربی» از خود بر جای گذاشته باشد، ابراز تاسف کرد.

به نظر می‌رسد این اظهارات منعکس کننده ناامیدی فزاینده در کاخ سفید در مورد درگیری‌هایی است که از 7 اکتبر میان اسرائیل و حماس آغاز شده است.

جو بایدن روز پنج‌شنبه گفته بود که از تلاش‌های ایالات متحده، مصر و قطر برای جلب توافق دو طرف در مورد توقف طولانی جنگ برای تسهیل آزادی گروگان‌های باقی‌مانده، دست برنداشته است.

در دیگر سو حماس اما از اسرائیل خواست که صدها اسیر فلسطینی را آزاد کند و به عنوان بخشی از توافق مبادله به جنگ پایان دهد که نتانیاهو از موافقت با این شرایط جنبش خودداری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید