زلنسکی، ژنرال الکساندر سیرسکی را به عنوان فرمانده جدید ارتش اوکراین منصوب کرد

رئیس جمهوری اوکراین گفت که از ژنرال زالوژنی خواسته است تا در تیم او بماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، پنج‌شنبه 19 بهمن، ژنرال الکساندر سیرسکی، فرمانده سابق نیروی زمینی را به عنوان فرمانده جدید ارتش اوکراین منصوب کرد.

زلنسکی فرمانده جدید را «با تجربه‌ترین ژنرال اوکراین» توصیف و خاطرنشان کرد که او با آغاز حمله روسیه حدود دو سال پیش، دفاع از کییف و سپس ضد‌حمله در پاییز 2022 که منجر به آزادسازی منطقه خارکف شد، را رهبری کرد.»

پیشتر، رستم عمروف، وزیر دفاع اوکراین، پنج‌شنبه اعلام کرد که ژنرال والری زالوژنی، فرمانده ارتش پس از دو سال فرماندهی نیروهای اوکراین در مقابله با تهاجم روسیه از سمت خود برکنار شد.

عمروف در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «امروز تصمیمی برای تغییر رهبری نیروهای مسلح اوکراین گرفته شد. من از والری فدرویچ (زالوژنی) برای همه دستاوردها و پیروزی‌های او صمیمانه سپاسگزارم.»

رئیس جمهوری اوکراین گفت که او از زالوژنی خواسته است تا در تیم او بماند.

از سویی وزیر دفاع اوکراین بر لزوم «تغییر و سازگاری» راهبرد کشورش تاکید کرد.

از هفته‌ها پیش در اوکراین گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت که نشان می‌داد زلنسکی قصد دارد فرمانده ارتش محبوب، زالوژنی را که به «ژنرال آهنین» شهرت دارد، برکنار کند.

اختلاف‌نظرها میان فرماندهان نظامی ارشد اوکراین از زمانی پدیدار که ضدحمله اوکراین در سال گذشته به دستاوردهای محدودی علیه نیروهای روسی مستقر در امتداد خط مقدم 1000 کیلومتری در جنوب و شرق اوکراین دست یافت.

بر اساس آنچه شهردار آودیوکا اوکراین، پنج‌شنبه اعلام کرد، تعداد زیادی از نیروهای زمینی روسیه، در تشدید تلاش‌هایی که از ماه‌ها برای کنترل این شهر ادامه داشت، به شهر آودیوکا اوکراین، واقع در خط مقدم حمله کردند.

با نزدیک شدن به دومین سالگرد آغاز جنگ و انتخابات ریاست جمهوری در ماه مارس، کنترل شهر آودیوکا پیروزی مهمی برای روسیه به همراه خواهد داشت و همچنین اولین تغییر محسوس در جبهه را در چند ماه اخیر، به‌رغم نبردهای شدید و پرهزینه‌ای که برای دو طرف طاقت‌فرسا بوده است، رقم خواهد زد.

با این حال، تحلیلگران بر این باورند که آودیوکا اهمیت استراتژیک کمی برای هر دو ارتش دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید