انتخابات پاکستان؛ اعلام پیروزی حزب نواز شریف و تلاش او برای تشکیل دولت ائتلافی

نواز شریف اشاره‌ای به تعداد کرسی‌های پارلمانی کسب شده توسط حزب خود نکرد و این در حالی است که روند شمارش آرا و رقابت‌ها برای کسب کرسی‌های باقی‌مانده از اصل 265 کرسی همچنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نواز شریف، نخست‌وزیر اسبق پاکستان، جمعه 20 بهمن، با اعلام پیروزی خود در انتخابات سراسری این کشور گفت که حزب «مسلم لیگ» پاکستان - شاخه نواز شریف بیشترین آرا را به دست آورد.

پیشتر نامزدهای مستقل مورد حمایت عمران‌خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان که در حال حاضر زندانی است، جمعه، پس از شمارش بیش از نیمی از صندوق‌های رای در پاکستان با اختلاف اندکی در صدر نتایج انتخابات قرار گرفته بودند.

خبرگزاری «فرانسه» گزارش داد که نتایج رسمی اولیه در انتخابات پارلمانی نشان داد که نامزدهای مستقل وفادار به حزب «تحریک انصاف» پاکستان به رهبری عمران خان پس از شمارش آرا در 136 کرسی از 266 ناحیه، 49 کرسی به دست آوردند، در حالی که این رقم برای حزب مسلم لیگ پاکستان 42 کرسی و 34 کرسی برای حزب مردم پاکستان بود.

انتخابات برای رقابت جهت کسب 265 کرسی از 266 کرسی مجلس ملی برگزار شد و هر حزب سیاسی برای تضمین اکثریت با اختلاف اندک به 133 کرسی نیاز دارد.

در مورد حزب مسلم لیگ پاکستان - شاخه نواز شریف، نخست‌وزیر سابق، طبق آنچه که شبکه پاکستانی «جیو نیوز» جمعه از اسحاق دار، دستیار شریف گزارش داد، ممکن است یک دولت ائتلافی با نامزدهای مستقل تشکیل دهد.

اسحاق دار گفت: «من مطمئن هستم که ما یک دولت تشکیل خواهیم داد.»

اعلام نتایج انتخابات پاکستان، جمعه پس از رای‌گیری در روز پنج‌شنبه که با خشونت‌های پراکنده، بسته‌شدن سرویس‌های تلفن همراه و به حاشیه‌راندن عمران خان و حزبش همراه بود، به‌تعویق افتاد.

نظرسنجی‌های قبلی نشان می‌داد که نامزدهای مستقل مورد حمایت عمران خان در 336 حوزه‌ انتخابات پارلمان فدرال و پارلمان‌های ایالتی کشور، پیشتاز هستند.

روز گذشته پاکستان شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی بود که روند شمارش آرای اخذ شده در آن از شامگاه آغاز شد. حدود 128 میلیون رای‌دهنده ثبت نام‌شده برای انتخاب 336 نماینده پارلمان فدرال و تجدید شوراهای ایالتی، به پای صندوق‌های رای رفتند.

نظرسنجی‌ها در پی کمپین انتخاباتی ضعیف ناشی از زندانی‌شدن عمران خان و مشاجرات حزب «تحریک انصاف» او با نهاد نظامی پاکستان، میزان پائین مشارکت مردمی را پیش‌بینی کردند.

پیش‌تر انتظار می‌رفت که حزب «مسلم لیگ» شاخه نواز شریف اکثریت را به دست آورد.

بر خلاف عمران خان، نواز شریف، بنیانگذار 74 ساله حزب مسلم لیگ ارتباط خوبی با ژنرال‌های ارتش در پاکستان دارد.

شایان ذکر است برای تضمین امنیت در انتخابات، روز پنج‌شنبه، بیش از 650000 نفر از نیروهای ارتش، شبه‌نظامیان و پلیس در شعبه‌های اخذ رای و اماکن حساس مستقر شدند. این تدابیر امنیتی همزمان و پس از آن اتخاذ می‌شود که چهارشنبه طی دو فقره بمب‌گذاری که ساعاتی بعد گروه «داعش» مسئولیت آن را بر عهده گرفت، 28 نفر در خارج از دفاتر نامزدها در جنوب غربی پاکستان نفر کشته و 30 نفر دیگر مجروح شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید