سازمان ملل: کره شمالی از حملات سایبری 3 میلیارد دلار سود کسب کرده است

هدف هکرها کمپانی‌های صنایع دفاعی و زنجیره‌های تأمین، و ایجاد دسترسی فزاینده به زیرساخت‌ها و ابزارهای دیگر کشورها بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس یک گزارش منتشرنشده سازمان ملل متحد که خبرگزاری «رویترز» آن را مطالعه کرده است، ناظران تحریم‌های سازمان ملل ده‌ها حمله سایبری توسط کره شمالی را بررسی کرده‌اند که به گفته آنها حدود 3 میلیارد دلار سود به پیونگ‌یانگ رسانده و به توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای آن کمک شایانی کرده است.

به گزارش رویترز، ناظران در گزارش خود نوشته‌اند: «این پنل در حال بررسی 58 حمله سایبری مشکوک کره شمالی به شرکت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال بین سال‌های 2017 تا 2023 با ارزش تقریباً 3 میلیارد دلار است، که طبق گزارش‌ها به تأمین مالی توسعه سلاح‌های کشتار جمعی کره شمالی کمک می‌کند».

ناظران تحریم‌ها گفتند که گروه‌های هکری کره شمالی وابسته به «اداره کل شناسایی»، که سازمان اطلاعات خارجی پیونگ‌یانگ است، بنا به گزارش‌ها تعداد زیادی حملات سایبری علیه اهداف خاص انجام داده‌اند.

به گفته این ناظران، که وظیفه دارند سالی دو بار به شورای امنیت 15 عضوی گزارش دهند، روندها فعالیت هکرهای کره‌ای شامل «هدف قرار دادن کمپانی‌های صنایع دفاعی و زنجیره‌های تأمین، و ایجاد دسترسی فزاینده به زیرساخت‌ها و ابزارهای دیگر کشورها» بوده است.

در این گزارش آمده است: «کره شمالی به نادیده گرفتن تحریم‌های شورای امنیت ادامه داد، سلاح‌های هسته‌ای بیشتری توسعه داد، مواد شکافت هسته‌ای بیشتری تولید کرد، به پرتاب موشک‌های بالستیک ادامه داد، یک ماهواره در مدار قرار داد، و یک زیردریایی تهاجمی هسته‌ای تاکتیکی به زرادخانه خود اضافه کرد.»

با این حال، به گفته رویترز، هر گونه اقدام تنبیهی اضافی علیه کره شمالی توسط شورای امنیت سازمان ملل بعید است، چرا که این شورا طی چند سال اخیر بر سر مساله برخورد با پیونگ‌یانگ به بن‌بست رسیده است.

در حالی که آمریکا و دیگر کشورهای غربی خواهان افزایش اقدامات تنبیهی علیه کره شمالی هستند، روسیه و چین می‌گویند تحریم‌ها باید کاهش یابند تا پیونگ‌یانگ راضی شود برای مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای به پای میز بازگردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید