اوکراین 11 پهپاد روسیه را سرنگون کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اوکراین، پس از حمله روسیه در چهارشنبه 18 بهمن که منجر به کشته شدن 4 نفر شد، از کشورهای غربی کمک‌های نظامی بیشتری درخواست کرد.

نیروی هوایی اوکراین پنج‌شنبه 19 بهمن، اعلام کرد، سامانه پدافند هوایی این کشور، 11 پهپاد از مجموع 17 پهپادی که روسیه پرتاب کرده بود را سرنگون کرده است.

نیروی هوایی در بیانیه‌ای افزود، پهپادها از نوع شاهد و ساخت ایران بودند، این پهپادها بر فراز منطقه اودسا و میکولایف در جنوب، دنیپروپتروفسک در جنوب شرقی و وینیتسا در مرکز کشور سرنگون شدند.

مقامات منطقه‌ای گفتند، حمله روسیه به بیش از 20 منزل مسکونی و یک واحد تجاری در شهر «میکولایف» و خساراتی به زیرساخت‌های غیرنظامی در شهر بندری «اودسا» در کناره دریای سرخ در جنوب کشور وارد کرد. تا کنون هیچ گزارشی از خسارات گزارش نشده است.

این حمله پس از آن صورت گرفت که اوکراین از کشورهای غربی خواست تا سلاح و مهمات مورد نیاز اوکراین را پس از حمله هوایی «بزرگ» روسیه که منجر به کشته شدن 5 نفر شد، تامین کنند.

حملات روسیه، به ویژه کی‌یف پایتخت اوکراین را هدف قرار داد که در اثر سقوط لاشه موشک روی یک ساختمان، منجر به کشته شدن 4 نفر و زخمی شدن 40 نفر دیگر شد.

همزمان دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین چهارشنبه 18 بهمن به متحدان اوکراین وعده‌هایشان را یاآورد شد و وضعیت تمدید کمک های مالی ایالات متحده برای کی‌یف را «گیج کننده» توصیف کرد، زیرا نمایندگان جمهوری‌خواه در برابر تصویب بسته کمکی جدید برای اوکراین مقاومت می‌کنند.

اوکراین روز چهارشنبه از اتحادیه اروپا خواست برای افزایش ارسال گلوله‌های توپخانه‌ای که کی‌یف برای دفاع از خط مقدم در برابر روسیه نیاز دارد، «گام‌های فوری» بردارند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفت: «شش منطقه در اوکراین چهارشنبه هدف حملات موشکی و پهپادی روسیه قرار گرفتند که این بزرگترین حمله از اواخر ماه ژانویه بوده است.»

مقامات گفتند، دست‌کم 4 نفر در بمباران یک ساختمان در «کی‌یف» و یک نفر دیگر در منطقه «میکولایف» در جنوب کشور کشته شدند.

والری زالوژنی، فرمانده ارتش اوکراین گفت، روسیه در این حمله از پهپاد، موشک کروز، موشک بالستیک و ضدهوایی استفاده کرده است.

فرمانده ارتش توضیح داد، روسیه در مجموع 20 پهپاد و 44 موشک در حمله بامداد امروز پرتاب کرد که نیروی هوایی اوکراین 15 پهپاد و 29 موشک آن را سرنگون کرد.

وزارت دفاع روسیه، شامگاه چهارشنبه 18 بهمن اعلام کرد، حمله پهپادی و موشکی علیه «تاسیسات نظامی» اوکراین انجام داده و تاکید کرد، همه به هدف اصابت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید