دادگاه ادعای مصونیت ترامپ از پیگرد قانونی در پرونده اخلال در انتخابات 2020 را رد کرد

قضات گفتند نمی‌توانند بپذیرند که نهاد ریاست‌جمهوری، ساکنان سابق خود را برای همیشه بالاتر از قانون قرار دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه استیناف فدرال، سه‌شنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ از اتهامات علیه وی درباره اقدامات او برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 به منظور جلوگیری از شکست خود در آن انتخابات مصونیت ندارد، و بدین ترتیب رئیس‌جمهوری پیشین را یک گام دیگر به محاکمه جنایی بی‌سابقه نزدیک کرد.

به گزارش «رویترز»، هیئتی متشکل از سه قاضی دادگاه استیناف ناحیه کلمبیا، ادعای ترامپ مبنی بر اینکه نمی‌توان او را تحت پیگرد قانونی قرار داد به این دلیل که اتهامات علیه وی مربوط به مسئولیت‌های رسمی او در جایگاه رئیس‌جمهوری است، را رد کرد.

قضات گفتند نمی‌توانند بپذیرند که نهاد ریاست‌جمهوری، ساکنان سابق خود را برای همیشه بالاتر از قانون قرار دهد، و نتیجه گرفتند که هرگونه مصونیتی که ترامپ ممکن است در دوران ریاست جمهوری خود در برابر پیگرد به خاطر اتهامات جنایی داشته است، اینک دیگر او را محافظت نمی‌کند.

به گفته دادگاه: «اعطای مصونیت به ترامپ در این باره، به روسای جمهوری اختیارات نامحدودی برای ارتکاب جنایاتی می‌دهد که بنیادی‌ترین ابزار کنترل قدرت اجرایی، یعنی به رسمیت شناختن و اجرای نتایج انتخابات، را خنثی می‌کند.»

وکلای ترامپ استدلال کرده‌اند که روسای جمهوری سابق حق دارند از حمایت قانونی گسترده برخوردار شوند، و نمی‌توان آنها را به دلیل اقدامات رسمی مورد پیگرد کیفری قرار داد، مگر اینکه ابتدا توسط مجلس نمایندگان استیضاح شده و توسط سنا از سمت خود برکنار شوند.

ترامپ در دوران ریاست ‌جمهوری دو مرتبه توسط مجلس نمایندگان استیضاح شد، اما هر بار جمهوری‌خواهان سنا رای کافی برای تبرئه او از اتهامات به دست آوردند. پرونده جاری حداقل تا روز دوشنبه متوقف می‌ماند تا ترامپ فرصت کند از دیوان عالی ایالات متحده درخواست تجدید نظر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید