بایدن پاسخ حماس درباره توافق تبادل اسرا با اسرائیل را «مبالغه‌آمیز» توصیف کرد

یک مقام اسرائیلی: هیچ‌گونه شرطی را برای پایان دادن به جنگ نمی‌پذیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از مذاکرات طولانی درباره توافق آتش‌بس و تبادل اسرا، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده به تلاش‌ها و تحرکات صورت گرفته در این زمینه برای دست‌یابی به توافق تامین آزادی گروگان‌های نزد حماس اشاره کرد.

رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه 17بهمن طی اظهاراتی ضمن اشاره به پاسخ حماس به پیشنهاد توافق، آن را «مبالغه‌آمیز» توصیف کرد.

در همین راستا سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل به نقل از یک مقام این کشور گزارش داد که پاسخ حماس به توافق تبادل «منفی» بوده است.

این مقام اسرائیلی همچنین تاکید کرد که کشورش هیچ‌گونه شرط‌هایی را برای پایان دادن به جنگ نمی‌پذیرد.

از سویی جنبش فلسطینی «حماس» اعلام کرد که پاسخ خود درباره توافق آتش‌بس احتمالی در نوار غزه را به هر کدام از میانجی‌گران مصری و قطری ارائه داده است.

گروه فلسطینی حماس همچنین اعلام کرد که با «نگرشی مثبت» با طرح پیشنهاد شده تعامل کرده تا از این طریق دست‌یابی به توافق آتش‌بس فراگیر و کامل و پایان دادن به تهاجم تجاوزکارانه علیه مردم فلسطین و از جمله آن تامین کمک‌های بشردوستانه و امدادی و فراهم کردن سرپناه و بازسازی و رفع محاصره از نوار غزه و انجام موفقیت‌آمیز روند تبادل اسرا تضمین شود.

از سویی نخست‌وزیر قطر شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که میانجی‌گران پاسخ حماس درباره توافق تبادل را همراه با ملاحظاتی دریافت کرده‌اند که در مجموع مثبت است.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر، پس از یک دوره طولانی مذاکرات در مورد آتش‌بس در نوار غزه و تبادل اسرا، سه‌شنبه 17 بهمن، گفت که کشورش «پاسخ مثبت» جنبش حماس درباره توافق چارچوب را دریافت کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، از ارائه جزئیات بیشتری در مورد واکنش حماس خودداری کرد.

بررسی پاسخ حماس

در همین راستا، وزیر خارجه آمریکا گفت که واشینگتن در حال بررسی پاسخ حماس به توافق نامه‌ای است که بر اساس آن این جنبش گروگان‌ها را در ازای توقف طولانی درگیری در غزه آزاد می‌کند.او در ادامه افزود که چهارشنبه 18 بهمن در دیدار با مقامات اسرائیلی واکنش حماس را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بلینکن همچنین گفت: «هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، اما ما هنوز معتقدیم که دستیابی به توافق ممکن و در واقع ضروری است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید