هشدار فرانسه به اسرائیل درباره مداخله نظامی پاریس در لبنان

وزیر خارجه فرانسه به طرف اسرائیلی گفت که فرانسه در صورت وقوع جنگ اسرائیل و حزب‌الله برای نجات 20 هزار فرانسوی مقیم در لبنان، مجبور به اقدام نظامی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

استفان سژورنه، وزیر خارجه فرانسه در دیدار با همتای اسرائیلی خود، پیام مستقیم امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه را با این محتوا که پاریس در هر راه حل سیاسی آینده در لبنان، نقش محوری خواهد داشت، انتقال داد.

«سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل» با بیان این که فضای دیدار وزرای خارجه اسرائیل و فرانسه به دلیل پرونده‌های لبنان و گروگان‌ها درغزه، پرتنش بود، گفت که فرانسه شواهدی دال بر دستیابی اسرای اسرائیلی در غزه به دارو، ارائه نکرده است.

تهدید به مداخله نظامی

به‌گفته این سازمان، وزیر خارجه فرانسه به همتای اسرائیلی خود هشدار داد که در صورت وقوع جنگ با حزب‌الله، کشورش برای نجات حدود 20 هزار فرانسوی، دست به اقدام نظامی در لبنان خواهد زد.

«سازمان رادیو تلویزین اسرائیل» افزود: «این موضع فرانسه پس از سفر فرستاده آمریکا به اسرائیل و با توجه به نگرانی پاریس از این بابت اتخاذ شد که آمریکا تنها طرف موثر در این موضوع باشد».

طبق گفته سازمان مزبور، «وزیر خارجه فرانسه در پی اطلاع از موضع اسرائیل مبنی بر این که در صورت عدم دستیابی به راه حل دیپلماتیک، چاره‌ای برای تل‌آویو جز اقدام نظامی درلبنان باقی نمی‌ماند، به طرف‌ اسرائیلی گفت که اگر جنگی در لبنان میان اسرائیل و حزب‌الله رخ دهد، فرانسه برای نجات حدود 20 هزار شهروند مقیم خود در لبنان، مجبور به اقدام نظامی خواهد شد».

سژورنه، دوشنبه 16 بهمن وارد اسرائیل شد تا با رهبران ارشد سیاسی دیدار داشته باشد.

شواهد رسیدن دارو به دست گروگان‌ها

اسرائیل همچنین با وزیر خارجه فرانسه این موضوع را د رمیان گذاشت که نتوانسته دسترسی گروگان‌های اسرائیلی به داروهای ارسالی از 20 روز پیش با میانجیگری فرانسه و قطر به نوار غزه را تائید کند.

رادیو تلویزیون اسرائیل گفت: «اگرچه فرانسه توافقی را پذیرفته که بر اساس آن باید مدارک مربوط این که گروگان‌های اسرائیلی عملا داروها را دریافت کردند را ارائه دهد، اما تاکنون این مدارک ارائه نشده است.

وزیر خارجه اسرائیل از فرانسه خواست که قطر را تحت فشار قرار دهد تا به مدرکی مبنی بر رسیدن دارو به گروگان‌های اسرائیلی، دست یابد.

به گزارش سازمان رادیو تلویزیون اسرائیل، منابع حاضر در دیدار دو وزیر گفتند، سژورنه با تاکید بر این که کشورش در حال حاضر روی این موضوع کار می‌کند، گفت: «اگر معلوم شود داروها به دست گروگانها نرسیده، این امر عواقب جدی در پی خواهد داشت».

دیدار با محمود عباس

از سویی محمود عباس، رئیس‌ دولت خودگردان فلسطین، در بحبوحه اتهامات فلسطینی‌ها و کشورهای عربی علیه اسرائیل مبنی بر تلاش برای خالی‌کردن این مناطق از ساکنان آن، بار دیگر بر مخالفت خود با آواره‌کردن ساکنان نوار غزه، کرانه باختری یا بیت‌المقدس شرقی تاکید ورزید.

خبرگزاری فلسطین دوشنبه اعلام کرد که عباس در دیدار با وزیر خارجه فرانسه در رام الله، او را در جریان آخرین تحولات مربوط به تجاوزهای مداوم اسرائیل به مردم فلسطین به ویژه در نوار غزه قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید