زلنسکی می‌گوید قصد دارد رهبری اوکراین را «متحول» کند

اختلافات زمانی سر باز کرد که ضدحمله گسترده اوکراین تنها دستاوردهای محدودی علیه نیروهای روسی بار آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، می‌گوید تغییراتی که وی درباره مقامات ارشد کشورش در نظر دارد موضعی نیست و تنها به چند نفر مربوط نمی‌شود، بلکه او می‌خواهد رهبری اوکراین را «متحول» کند.

به گزارش «رویترز»، چند هفته است که گمانه‌زنی‌ درباره قصد زلنسکی برای برکناری والری زالوژنی، فرمانده ارتش اوکراین بالا گرفته است. ژنرال محبوب و رئیس‌جمهوری بر سر چگونگی ادامه نبرد علیه روسیه اختلاف نظر دارند.

زلنسکی روز یکشنبه در پاسخ به سوالی درباره زالوژنی به تلویزیون دولتی ایتالیا گفت: «وقتی من از تحول صحبت می‌کنم، چیزی جدی در ذهنم جریان دارد که به یک فرد خاص مربوط نمی‌شود، بلکه به مسیر رهبری کشور مربوط است.»

وی افزود: «مسئله افرادی هستند که باید اوکراین را رهبری کنند. تنظیم مجدد ضروری است. من درباره جایگزینی تعدادی از رهبران دولتی صحبت می‌کنم، و نه فقط ارتش. من در مورد این جایگزینی فکر می‌کنم. تمام رهبری کشور.»

رئیس‌جمهوری اوکراین تاکید کرد برای پیروزی در جنگ لازم است همه در یک مسیر حرکت کنند و انرژی مثبت داشته باشند و دلسرد نشوند. زلنسکی گفت افکار منفی باید را باید در خانه رها کرد، و «نگرش‌های تسلیم‌شونده» را کنار گذاشت.

به گفته رویترز، اختلافات میان زلنسکی و زالوژنی زمانی سر باز کرد که ضدحمله گسترده اوکراین که پارسال آغاز شد، تنها دستاوردهای محدودی علیه نیروهای روسی در امتداد جبهه 1000 کیلومتری در جنوب و شرق اوکراین به بار آورد.

زالوژنی در مقاله‌ای برای «اکونومیست» در نوامبر پارسال نوشت که جنگ وارد یک «مرحله جدید فرسایشی» شده است، که منجر به انتقاد رئیس‌جمهوری از وی شد. زالوژنی هفته پیش، با تشدید گمانه زنی‌ها درباره اخراج وی، نظرات خود درباره جنگ با روسیه را در «سی‌ان‌ان» مطرح کرد.

به گفته این ژنرال باسابقه، برخی از نهادهای اوکراینی، از طریق «اقدامات نامحبوب» مانند بسیج عمومی، این کشور را از دستیابی به اهداف خود، شامل تلاش برای ایجاد یک نیروی جنگی موثر برای مطابقت عددی با روسیه، بازمی‌دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید