بایدن: در صورت نیاز به ارتش دستور می‌دهم اقدامات بیشتری علیه سپاه پاسداران انجام دهد

سالیوان:حملات هوایی آمریکا در خاک سوریه و عراق، «تاثیر بسیار خوبی» داشته و تاکید که کشورش به این حملات ادامه خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز یک‌شنبه 15 بهمن، به مجلس نمایندگان این کشور اعلام کرد در صورت نیاز به ارتش دستور خواهد داد تا اقدامات بیشتری علیه سپاه پاسداران ایران و گروه‌های شبه‌نظامی مرتبط با آن انجام دهد.

بایدن در نامه‌ای به مجلس نمایندگان‌ کنگره که کاخ سفید آن را منتشر کرد، گروه‌های نیابتی مسلح وابسته به سپاه پاسداران ایران را به انجام حملات علیه شهروندان آمریکایی و تاسیسات آمریکایی در عراق و سوریه مجددا متهم کرد.

او همچنین تاکید کرد این حملات تهدیدی علیه شهروندان آمریکایی و نیروهای ائتلاف است.

بایدن افزود: «این حملات به کشور سومی در حمله اخیر به پایگاه آمریکایی در شمال شرق اردن که سه آمریکایی در آن کشته و شماری زخمی شدند، نیز سرایت کرده است.»

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد نیروهای مسلح با دستور او حملاتی علیه پایگاه‌هایی در عراق و سوریه در پاسخ به حملات اخیر و تهدیدات احتمالی انجام داده‌اند.

پیشتر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روز یک‌شنبه 15 بهمن، در پاسخ به کشته شدن سه سرباز آمریکایی در یک حمله پهپادی به یک پایگاه نظامی آمریکایی در مرز سوریه و اردن، از پاسخ به سوالی درباره برنامه حمله به اهدافی در داخل خاک ایران خودداری کرد.

سالیوان در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه آمریکایی «ان‌بی‌سی» گفت، حملات هوایی آمریکا در خاک سوریه و عراق، «تاثیر بسیار خوبی» داشته و تاکید که کشورش به این حملات ادامه خواهد داد.

شبکه آمریکایی «ان‌بی‌سی» به نقل از یک مقام ارشد در دولت بایدن گفت، ایالات متحده در داخل ایران حملاتی انجام نخواهد داد و بر اهداف خارج از ایران تمرکز دارد.

سالیوان روز یک‌شنبه با اشاره به اهداف بمباران شده، که «نظامی و مشروع» بودند گفت: «اقدامات بیشتری در پاسخ به حمله هوایی اردن وجود دارد.»

سالیوان با تاکید بر اینکه پاسخ آمریکا «یک کارزار نظامی باز نیست» افزود: «اگر در معرض تهدید و حملات قرار بگیریم، به آنها پاسخ خواهیم داد.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که «هیچ نشانه‌ای مبنی بر تغییر سیاست ایران در قبال گروه‌های نیابتی مسلح وجود ندارد.»

اولین موج حملات آمریکا روز جمعه بیش از 85 هدف مرتبط با سپاه پاسداران و گروه‌های نیابتی تحت حمایت آن در عراق و سوریه را هدف قرار داد که به کشته شدن 40 نفر انجامید.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد، در حملات آمریکا در سوریه به تنهایی، حدود 26 موضع هدف قرار گرفت که طی آن 18 نفر از شبه‌نظامیان کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید