رئیس دولت ایرلند شمالی از حزب جدایی‌طلب «شین‌ فن» انتخاب شد

بسیاری از کارشناسان انتخاب اونیل را گامی مهم در تغییر نگرش سیاسی در ایرلند شمالی و در راستای اتحاد مجدد دو ایرلند می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میشل اونیل، قائم‌مقام حزب ملی‌گرای «شین فِن»، روز شنبه به اولین رئیس زن جمهوری‌خواه دولت در ایرلند شمالی تبدیل شد، و رسانه‌ها رسیدن وی به این مقام را به عنوان یک «روز تاریخی» و یک «دوران جدید» برای آن کشور ستودند.

به گزارش خبرگزاری «برو به ایرلند»، رهبر شدن اونیل نقطه عطفی برای ایرلند شمالی است که مدت‌ها تحت سلطه «اتحادیه‌گرایان»، یعنی هواداران وابسته ماندن بلفاست به لندن و سیستم سلطنتی بریتانیا بود.

این اتفاق همچنین در زمانی روی می‌دهد که کارکرد نهادها در این استان به تازگی از سر گرفته شده است. اتحادیه‌گرایان به دلیل مخالفت با ترتیبات پس از «برگزیت» این نهادها را مدت‌ها تحریم کرده بودند.

شین فن که سابقاً بازوی سیاسی «ارتش جمهوری‌خواه ایرلند» بود، در انتخابات محلی سال 2022 پیروز شد، اما نزدیک دو سال طول کشید تا اونیل رئیس دولت شود. این انتخابات به دوره طولانی هژمونی اتحادیه‌گرایان پایان داد و راه را برای یک دوران سیاسی جدید در ایرلند شمالی هموار کرد.

اونیل که 47 ساله است، نماینده نسل جدید در ایرلند شمالی است که پس از توافق «جمعه خوب» سال 1998، که به جنگ داخلی در این استان پایان داد، در عرصه سیاسی ظاهر شدند. او گرچه هرگز تمایلات جمهوری‌خواهانه خود را پنهان نکرده است، اما همواره تلاش کرده مواضع معتدل‌تر و فراگیرتری نسبت به حزب خود شین فن اتخاذ کند.

به گفته برو به ایرلند، مشارکت اونیل در رویدادهای سلطنتی بریتانیا، و فراخوان او برای گفت‌وگوی فراگیر درباره هویت بریتانیایی و ایرلندی، نشانگر تمایل وی برای فراتر رفتن از شکاف‌های ایرلند شمالی بوده است.

با این حال، اگرچه اونیل یک سیاستمدار میانه‌رو به حساب می‌آید، بسیاری از کارشناسان انتخاب او را گامی مهم در تغییر نگرش سیاسی در ایرلند شمالی می‌دانند و می‌گویند رهبری او می‌تواند به اتحاد مجدد دو ایرلند منتهی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید