موجی از انتقادها علیه بایدن به دلیل زمان و نحوه پاسخ نظامی و هشدارهای قبلی به ایران

راجر ویکر، جمهوری‌خواه ارشد کمیته نیروهای مسلح سنا: دولت بایدن حدود یک هفته را به طور احمقانه صرف ارسال سیگنال‌هایی درباره برنامه‌های خود کرد و به ایرانی‌ها زمان کافی برای پنهان شدن داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اگرچه برخی از جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در آمریکا حملات بامداد شنبه واشینگتن علیه 85 هدف متعلق به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران را در غرب عراق و شرق سوریه را ستایش کردند، اما این اقدام بدون انتقاد از جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا نبود.

مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، با انتقاد از زمان انجام حملات گفت که دولت جو بایدن، تهران را از قبل از پاسخ نظامی خود مطلع کرده است. او همچنین خاطرنشان کرد که فرستادن سیگنال‌ها، درز خبرها و حتی تاکیدات پیشین صادر شده از سوی واشنگتن منتشر شده بود، مبنی بر هشدار دادن تهران درباره پاسخ نظامی به حمله علیه پایگاه آمریکایی در اردن در سطوح مختلف، در واقع هشداری مستقیم درباره چگونگی انجام حملات بود.

جانسون بر این باور است که دولت آمریکا یک هفته کامل منتظر ماند و ماهیت واکنش خود را به حمله‌ای که هفته گذشته پایگاه «برج 22» در اردن را هدف گرفت و منجر به کشته شدن 3 سرباز آمریکایی و زخمی شدن بیش از 40 نفر شد، به کل جهان از جمله ایران اطلاع داد.

ٰٰ

«پاسخ جدی نبود»

هم‌زمان، تام کاتن سناتور جمهوری‌خواه نیز اهمیت این اقدام را «کم اهمیت» جلوه داد و در بیانیه‌ای گفت: «ما باید پاسخی جدی و تنبیهی داشته باشیم که من هنوز ندیده‌ام.»

کاتن همچنین گفت که «اگر دولت بایدن واقعاً می‌خواهد از جنگ با ایران اجتناب کند، بهترین راه این است که به دارایی‌های آن با قدرت ضربه بزند، همانطور که دونالد ترامپ در سال 2020 انجام داد، زمانی که قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران کشت، یا مانند رونالد ریگان در سال 1988 که یک کشتی ایرانی را غرق کرد.»
در همین زمینه، راجر ویکر، جمهوری‌خواه ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده، رفتار دولت بایدن را «احمقانه» توصیف کرد و گفت: «دولت بایدن حدود یک هفته را به طور احمقانه صرف ارسال سیگنال‌هایی درباره برنامه‌های خود کرد و به ایرانی‌ها زمان کافی برای پنهان شدن داد.»

در همین راستا، میک مالروی، معاون سابق دستیار وزیر دفاع، معتقد است که تاخیر در آغاز حملات به تهران فرصت داد تا عواملش را از پایگاه‌های هدف‌گیری دور کند.

به گزارش «وال استریت ژورنال» مالروی گفته ممکن است برخی ببینند که ایالات متحده این فرصت ضربه زدن به ایران و وارد کردن آسیب و درد واقعی به آن را از دست داده اما در عین حال این حملات، توانایی عوامل ایرانی در منطقه را برای حمله به نیروهای آمریکایی محدود کرده و احتمالاً کاهش داده است.

به همین ترتیب، چارلز لیستر، پژوهشگر آمریکایی و مدیر «برنامه‌های مبارزه با تروریسم و ​​افراط‌گرایی» در «مؤسسه خاورمیانه»، معتقد است که این حملات به «اهداف با ارزش» اصابت نکرد، بلکه بیشتر بر پایگاه‌های لجستیکی شبه‌نظامیان و انبارهای موشک و پهپاد آنها متمرکز بود.

به گفته لیستر، تعدادی از مقامات ایرانی اعلام کردند که قبل از حملات از بغداد هشدار اولیه دریافت کرده‌اند که بر اساس آن، فرماندهان ارشد به مرز عراق و ایران منتقل شدند.

از سوی دیگر، سناتور جک رید، دموکرات اهل رود آیلند و رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا، حملات را «قوی» توصیف کرد و در بیانیه‌ای گفت: «این یک پاسخ قوی و متناسب علیه شبه نظامیان ایران در سوریه و عراق بود.»

دلیل تاخیر حملات

در سایه این انتقادات و گمانه‌زنی‌ها، درباره دلایل واقعی تاخیر در پاسخ به حمله اردن نظرات متعددی بیان شده است. در حالی که ژنرال داگلاس سیمز مدیر عملیات در ستاد مشترک ایالات متحده توضیح داده که پنتاگون منتظر شرایط آب و هوایی مناسب برای انجام حملات بود، رویترز یک روز قبل به نقل از چندین منبع آگاه گزارش داده بود که ایرانی‌ها تعدادی از فرماندهان و مستشاران خود را در انتظار حملات آمریکایی از سوریه خارج کرد.

با این حال، حملات شب گذشته با ادامه جنگ اسرائیل در نوار غزه به تنش‌ها در منطقه افزایش داد و چندین گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران در چندین جبهه به تهدیدات خود ادامه می‌دهند.

گفتنی است پایگاه‌های آمریکایی در سوریه و عراق از زمان آغاز جنگ غزه تاکنون حدود 165 بار با موشک‌ها و پهپادهای انفجاری، توسط شبه‌نظامیان تحت حمایت ایرانی مورد حمله قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید