ستاد فرماندهی آمریکا: 12 پهپاد حوثی در یمن و بر فراز دریای سرخ سرنگون و منهدم شد

به گزارش «سنتکام» یکی از این پهپادهای حوثی‌ها توسط ناوشکن «کارنی» بر فراز خلیج عدن سرنگون شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» شنبه 14 بهمن اعلام کرد که 7 پهپاد انفجاری حوثی را بر فراز دریای سرخ سرنگون کرده و 4 پهپاد دیگر آماده پرتاب را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن بمباران و منهدم کرده است.

«سنتکام» در توییتی که از طریق پلتفرم «ایکس» منتشر کرد، گفت که کشتی «USS Carney » جمعه 13 بهمن، حوالی ساعت 10:30 صبح (به وقت صنعا)، با یک پهپاد درگیر شد و آن را بر فراز خلیج عدن سرنگون کرد.

بنا به گزارش سنتکام در این حادثه هیچ تلفات جانی یا خسارتی گزارش نشده است.

انهدام 4 پهپاد آماده‌پرتاب

نیروهای تحت فرماندهی سنتکام در ساعات پایانی روز جمعه، نیز طی حملاتی 4 پهپاد حوثی آماده پرتاب بودند را بمباران و منهدم کردند.

این فرماندهی توضیح داد که نیروهای آمریکایی هواپیماهای بدون سرنشین را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن شناسایی کردند و به این نتیجه رسیدند که آن‌ها تهدیدی قریب‌الوقوع برای کشتی‌های تجاری و نیروی دریایی آمریکا در منطقه تشکیل می‌دهند که در چارچوب حق دفاع از خود برای منهدم کردن آنها اقدام کردند.

سرنگونی 7 پهپاد بر فراز دریای سرخ

پس از آن ستاد فرماندهی مرکزی آمریکایی اعلام کرد که نیروهای آن در آب‌های آزاد مشخصاً ساعت 21:20 (به وقت صنعا)، «USS Laboon (DDG 58)» و «F/A-18» از گروه ضربتی حامل دوایت دی آیزنهاور، 7 پهپاد را بر فراز دریای سرخ سرنگون کردند.

در بیانیه فرماندهی مرکزی ایالات متحده همچنین آمده است که هیچ تلفات جانی یا خسارتی گزارش نشده است.

حملات آمریکایی-بریتانیایی

گروه حوثی مورد حمایت ایران در یمن از 19 نوامبر گذشته (2023) یعنی بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه، ده‌ها حمله با موشک‌ و پهپادهای انفجاری را با ادعای حمایت از فلسطین علیه کشتیرانی در این آبراه حیاتی انجام داده است.

این حملات باعث اختلال در حمل و نقل بین‌المللی شده و جریان تجارت میان آسیا و اروپا را کند و طولانی مدت و پرهزینه کرده و نگرانی از تنگناهای عرضه کالا را در جهان افزایش داد.

ادامه این حملات و تشدید تنش‌ها همچنین نگرانی قدرت‌های بزرگ را از گسترش دامنه جنگ غزه که از هفتم اکتبر گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد، در منطقه ابراز کرد.

این مساله باعث شد که ایالات متحده و بریتانیا حملات متعددی را به اهداف حوثی انجام دهند و واشینگتن دوباره گروه حوثی‌ را در فهرست «گروه‌های تروریستی» قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید