زلنسکی فرمانده ارتش اوکراین معروف به «ژنرال آهنین» را برکنار می‌کند

دلیل اتخاذ چنین تصمیمی، اختلاف نظر میان آنها بر سر بسیج جدید نیرو باشد زیرا زلنسکی با پیشنهاد زالوژنی برای بسیج 500 هزار سرباز جدید، مخالفت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی بروز اختلافات و بالاگرفتن شایعات در خصوص روابط ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و والری زالوژنی، فرمانده ارتش، به نظر می‌رسد که تصمیم به برکناری زالوژنی، اتخاذ شده است.
دو منبع آگاه فاش کردند که دولت اوکراین به کاخ سفید اطلاع داده که قصد دارد ارشدترین فرمانده نظامی این کشور را که از محبوبیت گسترده‌ای برخوردار است و بر جنگ علیه نیروهای روسیه نظارت دارد، برکنار کند.
طبق گزارش «رویترز»، یک منبع نزدیک به دفتر زلنسکی فاش کرد که دلیل اتخاذ چنین تصمیمی، اختلاف نظر میان ان دو بر سر بسیج جدید نیرو باشد زیرا رئیس جمهوری با پیشنهاد زالوژنی برای بسیج 500 هزار سرباز جدید مخالفت کرده است.
این در حالی است که روند برکناری زالوژنی از سمت فرماندهی نیروهای مسلح فعلا به حالت تعلیق در خواهد آمد و هر دو مسئول، در حال بررسی اقدامات بعدی خود هستند.
این منبع که نخواست نامش فاش شود، افزود، مشخص نیست این روند چقدر زمان خواهد برد.
از سوی دیگر، به گفته منبع آگاه دوم، به نظر می‌رسد کاخ سفید، موضع خود را در مورد برکناری زالوژنی ابراز نکرده و «مخالفت یا موافقتی با این تصمیم داخلی اوکراین» نشان نمی‌دهد.

ژنرال آهنین

اختلافات میان زلنسکی و زالوژنی از مدتی پیش بر سر موضوع بسیج نیرو به وجود آمد، زیرا به‌نظر زلنسکی، ارتش از شمار کافی پرسنل که می‌تواند به‌شکلی بهینه‌تر مورد استفاده قرار گیرد، برخوردار است.
این در حالی است که زالوژنی بر بسیح 500 هزار نیرو برای ارتش إصرار دارد.
فرمانده ارتش معروف به «ژنرال آهنین» از محبوبیت بالایی در کشور؛ به‌ویژه میان نیروهای مسلح، برخوردار است.
به همین دلیل برکناری او، ضربه روانی به نیروهای اوکراینی در حال نبرد برای حفظ مواضع خود در جبهه‌ بیش از هزارکیلومتر برابر نیروهای تا دندان مسلح روسیه وارد می‌کند؛ به‌ویژه که مهمات ارتش به‌رغم از کمک‌های میلیاردی تسلیحاتی غرب و خصوصا آمریکا به‌عنوان بزرگترین تامین‌کننده تسلیحات، دچار کمبود است و اختلافات میان کاخ سفید و برخی اعضای مجلس نمایندگان، موافقیت با بسته جدید تسلیحاتی برای اوکراین را با مشکل مواجه ساخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید